Rüştü Ovat

1957 yılında Malatya’da marangoz ustası olan bir babanın 6. ve son çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. 1976 yılında Malatya Şehit Kamil Özalper Endüstri Meslek Lisesi Teknik Resim Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ni kazandı ancak o yıllardaki siyasi sorunlardan dolayı eğitimine bir süreliğine ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra okula devam etti ve mezun olduktan sonra bir mühendislik bürosunda teknik ressam olarak çalışarak deneyim kazandı.

1979 yılında ilk önce Kütahya’ya ardından da Ankara’ya giderek askerlik görevini tamamdıktan sonra Malatya’ya döndü. Ne iş yapacağına karar veremediği için yaklaşık bir seneyi çalışmadan geçirdi. Arkadaşlarının öğrencilik yıllarında amatör olarak yaptığı tabelacılığı yapmasını önermeleri üzerine aldığı kararla işyerini kurarak mesleğe adım atmış oldu. Bir yıl sonra sanatına hayranlık duyduğu ve bir idol olarak kabul ettiği ressam Rahmi Arpacı ile ortak olarak Rahmi-Rüştü Reklam’ı kurdular.

Rüştü Ovat’ın Rahmi Usta’ya duyduğu hayranlık çocukluk günlerine dayanmaktadır. Ovat, 10-11 yaşlarındayken yeğeniyle sokakları gezip beğendikleri tabelaları sayarak simidine iddaya girer ve takım tutar gibi Şahin Tabela ve Ressam Rahmi’yi tutarlarmış. Ovat hep Ressam Rahmi’yi tutar ve her seferinde de galip gelirmiş. 15 sene sonra, hayran olduğu Ressam Rahmi ile ortak olmak Rüştü Ovat için büyük gurur kaynağı olmuştur.

Teknoloji desteğinin sınırlı ve alet edevat sıkıntısının büyük olduğu o dönemlerde insan kabiliyeti ve gücüne dayalı olarak yapılan işlerin büyük bir mücadeleyle gerçekleştirildiğini hatırlayan Rüştü Ovat, 1983 yılında -17 derecede fırçayla otobüs üzerine reklam uygulaması yaptığı günü hiç unutmuyor.

Rahmi Arpacı ile yedi sene beraber çalışan ve bu dönemde fırçasıyla nam salarak sayılı ustalar arasında yerini alan Rüştü Ovat, bu sürenin sonunda Antalya’ya taşınarak Melita Reklam’ı kurdu. Kalite, yaratıcılık ve tutku ilkelerine sadık kalarak tabela, resim ve heykel alanlarında çalışmalarını sürdürdü. Meslek hayatı boyunca sanatını her geçen gün gelişen teknolojik uygulamalarla harmanlayarak sektöre en iyi hizmeti sundu. Antalya’da mesleki birliktelik, paylaşım ve istikrarı sağlamak adına büyük çabalar sarf etti. 1998 yılında Antalya Tabelacılar ve Güzel Sanatlar Derneği’ni kurdu ve derneğin ilk başkanı olarak görev aldı. Rüştü Ovat, meslek hayatı boyunca daha sonrasında kendi işyerlerini açarak mesleğe atılan pek çok kalifiye eleman eğitip yetiştirerek sektöre kazandırdı.

Bu yazıyı paylaş: