FESPA


FESPA

1962 yılında kurulan FESPA (The Federation of Screen and Digital Printers Associations- Serigrafi ve Dijital Baskı Dernekleri Federasyonu) Genel Merkezi İngiltere’de bulunan, serigrafi, dijital ve tekstil baskıcılarının oluşturduğu 37 üye derneği bünyesinde bulunduran küresel bir federasyondur. 

Yola çift amaçla çıkmış olan FESPA, serigrafi ve dijital baskıyı tanıtmayı ve hızla büyümekte olan sektör ile ilgili en yeni gelişmelerin yanında serigrafi ve dijital baskı ile ilgili bilgileri de üyeleriyle paylaşarak üyelerinin sektörel büyümesini desteklemeyi hedef belirlemiştir. 1963 yılında Paris’te ilk fuarını düzenleyen FESPA, günümüzde serigrafi ve dijital baskı konularında dünya çapında en büyük fuarların organizatörü konumundadır. 

Fuarlarını her sene farklı bir Avrupa şehrinde gerçekleştiren FESPA; İstanbul, Meksika, Çin, Brezilya ve Güney Afrika’da da fuar organizasyonu yapmaktadır. Düzenlediği zirveler ve seminerler ile sektörde güncel bilgi akışını sağlayan FESPA’nın 37 asil üyesi içinde Türkiye’de yer almaktadır. 2001 yılından beri FESPA üyesi olan ARED, her sene gerçekleşen genel kurullarda ARED Genel Sekreteri İbrahim Demirseren tarafından temsil edilmekte ve bu sayede FESPA içinde aktif bir rol oynamaktadır. Ayrıca, ARED 4. Dönem Başkanı Yaşar Güvenen 2008 yılından bu yana sürdürdüğü FESPA Yönetim Kurulu Üyeliği görevinin ardından 2012-2014 yılları arasında FESPA Başkan Yardımcılığı, 2014-2016 yılları arasında ise FESPA Başkanı görevini üstlenmiştir. 

ARED, FESPA ortaklığı ile Türkiye’de ilk kez 3-5 Ekim 2013 tarihlerinde İstanbul CNR Expo’da FESPA Eurasia Fuarı’nı gerçekleştirmiştir. FESPA Eurasia Fuarı, 3-6 Aralık 2020 tarihlerinde sekizinci kez gerçekleştirilecektir. ARED ile FESPA arasındaki ortaklık anlaşmasına göre, fuar gelirinden doğrudan faydalanacak olan ARED, finansal açıdan daha da güçlü hale gelip sektöre ve üyelerine desteğini arttırarak sürdürecektir. FESPA’ya üye dernekler şu şekildedir:


Ms Dessislava Todorova Secretary

Bulgaria

Ms Jennifer Shen

China

Mr. Anders Mosumgaard

Denmark

Mr Matthias Zwanzig

Germany

Mr Mohan Kaikini

India

Mr. Cees Koedijk

Netherlands

Mr Rudy Lim Ong

Philippines

Ms. Gum-Yeon Kim

South Korea

Mr Kaj Flick

Sweden

Mr. Ibrahim Demirseren

Turkey

Hepsi bu kadar...