Rıdvan Ayhan

1949 yılında Sinop’ta doğdu. 1972 yılında Unkapanı İMÇ Blokları’nda bulunan Yılmaz Reklam-Süleyman Yılmaz’ın yanında reklamcılığa ilk adımını attı.

Küçük yaşlardan beri resme ilgi duyması ve sahip olduğu yetenek ile bu mesleği çabuk kavradı.  2,5 yıllık bir çalışma süresi sonunda kardeşi İrfan Ayhan’ı da Yılmaz Reklam’da yanına alarak birlikte çalıştılar. Kardeşi Yılmaz Reklam’da devam ederken Rıdvan Ayhan parça işler yapmaya başladı. Daha sonraları montaj ve duvar yazıları da yapmaya başladı. Bir dönem reklam malzemeleri satışı yaptı ancak ticaret yerine sanat yönü ağır bastığı için tabelacılığa geri döndü.

O dönemlerde sadece ahşap üzerine tabelalar yapılıyordu. Dkp denilen saclardan tabelanın üzerine çerçeve çiviler ve üzerine tekrar ahşaptan çıtalar çakılırdı. Bu işlemler oldukça zordu, malzeme, boya ve nakliye konusunda da birçok sıkıntı yaşanmaktaydı.

1974 yılında Bayrampaşa’da ilk atölyesini açtı, ardından Rami’ye, sonrasında Çağlayan ve 22 yıl kaldığı Çağlayan’dan sonra bugün hala işlerini sürdürdüğü Avcılar’daki Kafkas Reklam adlı atölyesine taşındı.

Rıdvan Ayhan, Avcılar’daki Kafkas Reklam adlı atölyesinde çocukları ile birlikte, led tabela, kayan yazılar, ışıklı reklam tabelaları, saç tabela yapımı gibi faaliyetlerle sektöre hizmet vermeye devam etmektedir.

sagdaki Rıdvan Ayhan (466x640)

Bu yazıyı paylaş: