Refik Şener

1955 yılında doğdu. 1972 yılında, öğrencilik yıllarında yağlı boya resim yaparken kendini mesleğin içinde buldu. Evlerinin bahçesinde, bodrumda resim yaparak okul masraflarını çıkardı. O dönemlerde usta azdı ve fırça kullanmak ustalık istiyordu. Haydarpaşa Meslek Lisesi ve Marmara Üniversitesi Teknik Öğretmen Okulu’ndaki eğitim hayatı Refik Şener’e mesleğinde çok şey kattı. Herkes ahşap kasa yaparken, o metal kasalar yapıyordu.

Eskiden tabelacılar montaj yapmazdı, tabelalar dükkan teslimi olurdu. Refik Şener montajı da üstlenerek mesleğine bir ayrıcalık kattı. Hiç ustası olmadı, kendi kendini yetiştirdi. Resim bilgisi yazılara üç boyut ve derinlik katmasına yardımcı oldu. Harfleri inceledi, anatomilerini araştırdı, harflerle oynadı ve böylece mesleğe merakı arttı. Daha sonra asit indirme ve serigrafi işlerini de bünyesinde yapmaya başladı. O dönemlerde ışıklı reklamlar ayrı bir ustalık istiyordu. Pleksileri laklayarak üst üste renkleri pistoleyle uygulardı.

Teknolojinin gelişmesiyle folyo kesim, dijital baskı, lazer, router reklamcılığın olmazsa olmazları oldu, malzeme çeşidi arttı, Refik Şener de şartlara uyum sağladı. Refik Şener’in yanında yetiştirdiği, sektörde atölye sahibi olan ve sektörün önde gelen firmalarında çalışan birçok kişi bulunmaktadır.

Refik Şener, bir yandan Şener Reklam Ltd. Şti.’nde sektöre hizmet vermeye devam ederken bir yandan bu işin okulunu okuyan oğlunu işin mutfağında yetiştirmektedir.

rs rs2rs1rs3 rs4 rs5

Bu yazıyı paylaş: