Ömer Morova

1942 yılında Kosova’nın Gilan şehrinde dünyaya geldi.

Meslek hayatına 13 yaşındayken Gilan’da bir reklam ustasının yanında çırak olarak başlayan Ömer Morova hayat şartları gereği bir taraftan çalışırken bir taraftan da öğrencilik hayatını devam ettirdi.

Günümüzün teknolojik olanaklarının bulunmadığı 1950’li yıllarda, basit reklam panoları, altın varak yazı üretim ve montajında ustalaştı. 1960 yılının Kosovası’nın gerilen siyasal ve sosyal ortamından dolayı Türkiye’ye göçmen olarak gelmek zorunda kaldı. İş hayatını bu tarihten itibaren Türkiye’de devam ettirdi.

1960 yılında Celalettin Morova ile beraber kurduğu ilk profesyonel şirketi Morova Reklamcılık ile hava alanları, petrol istasyonları, oteller, bankalar, farklı kamu kurum ve kuruluşları için hazırlanan sayısız yurtiçi ve yurtdışı projesinin altına imzasını attı.

Ömer Morova, Morova Reklamcılık çatısı altında birçok usta yetiştirdi.

Reklam sektöründe 90’lı yılların başına kadar teknolojik ekipmanlar henüz gelişmediği için el işçiliği ve fizik gücü kullanarak üretim yaptı.

1999 yılında 57 yaşında iken  Morova Reklamcılık bayrağını oğulları Uğur Morova ve Ufuk Morova ile birlikte 30 yıl beraber çalıştığı Ekrem Topalahmetoğlu’na teslim ederek emekliye ayrıldı. Emekli olmasına karşın deneyim ve tecrübelerinden hala yararlanılmaktadır.

1 6om1 om23 5 28

Bu yazıyı paylaş: