Mustafa Cidecigiller

1943 yılında Kayseri’de doğdu. 1957 yılında Kayseri Ahmet Paşa İlkokulu’nu bitirdi ve ardından Kayseri Ticaret Lisesi’ne devam etti. Kabiliyetinden dolayı, okulda resim, yazı ve tarih şeritlerini süslemesi istenirdi. Ticaret Lisesi’ndeki resim öğretmeni aynı zamanda dönemin Müze Müdürü Halit Doral idi. Cidecigiller, Doral’ın dersinden 10 üzerinden 5 alarak lisedeki en yüksek notu almayı başardı.

İlkokulu bitirdiğinde tatil döneminde Dekor Tabela’da çalışmaya başladı ama en az onlar kadar iyi yazabildiğini fark edince bir hafta sonra işten ayrıldı. Sonrasında bir yandan okumaya devam etti aynı zamanda da faytonların arkasına çiçek yazı plaka yazarak çalışmayı sürdürdü.

1960 yılında Dilsiz Reklam’da altı ay kadar kalfa olarak çalıştı. 1961 yılında okuldan ayrıldı ve İstanbul’a taşındı. Nuru Osmaniye Caddesi’nde Stil Tabela Atölyesi’nde Ankaralı Müfit ve Baba Nejdet lakaplı ustalarla çalıştı. Üç ay sonra Bab-ı Ali Caddesi’nde Ressam Kemalettin’in yanında işe başladı. İki ay sonra da Kayseri’ye dönerek seyyar olarak işe başladı. 1963-1964 yıllarında Ankara Eski Etlik Garajı’nda turizm firmalarının işlerini yaptı.

Erzincan’da yaptığı askerliği süresince ressam olarak hizmet verdi, T.S.K.’nin 111.Maddesi’ne göre mükafat aldı. 1967 yılında terhis oldu.

Askerden dönünce Kayseri’de açtığı Ressam Mustafa adlı dükkanını bir süre sonra AS Reklam’a çevirdi. AS Reklam Tabela Tanıtım Hizmetleri, 1997 yılında emekli olan Mustafa Cidecigiller’in oğullarının desteği ile faaliyetlerine halen devam etmektedir.

Untitled4 Untitled10 Untitled3

 

 

 

 

 

Untitled8 Untitled2 Untitled6

 

 

 

 

 

 

Untitled13 Untitled12 Untitled11 Untitled9Untitled1Untitled5

Untitled7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaş: