Mustafa Aydemir

1953 yılında Antalya’da doğdu. 1972’de Antalya Lisesi’nden 1979’da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (M.S.Ü.) Yüksek Resim Bölümü’nden mezun oldu.

Akademide Fresko ve Sgrafitto atölyelerinde çalıştı. Fouistler ve Expresyonistler hakkında tez hazırladı. Lise ve akademi yıllarında birçok sergiye katıldı, özel sergiler açtı ve ödüller kazandı. Yurtdışında birçok müze ve galeride sanatsal incelemelerde ve tespitlerde bulundu.

1974 yılında Mate Reklamcılık’ı kuran Mustafa Aydemir, önceleri grafik ve iç mimari üzerine çalışmalar yaptıysa da sonradan açıkhava reklamcılığı üzerine yoğunlaştı.

Açıkhava reklamcılık sektörünün ülkemizde belli bir çizgiye ve kaliteye yükselmesi için çabaladı. Yurtiçinde kurumsal birçok büyük firmayla çalışan Mate Reklamcılık A.Ş. ile 1990’lı yıllarda yurtdışına açıldı. Orta Asya’dan Balkan Ülkelerine, Rusya’dan Avrupa’ya kadar birçok başarılı ve sıra dışı projeye imza attı. Açıkhava reklamcılığında alüminyum ve paslanmaz malzeme kullanımını ilk o başlattı. Elektronik dev çatı reklamlarından, kasetleri dönen redüktörlü devasa kule reklamlarına kadar birçok yeniliğe kapı açtı.

2000-2006 yıllarında açıkhava reklam sektörünü bir çatı altında toplamak ve tüm ülkede dayanışmayı sağlamak amacıyla ARED Açıkhava Reklamcıları Derneği’nin kurucu üyelerinden biri oldu ve örgütlenme çalışmalarında aktif görev aldı.

2007 yılında mesleğinin zirvesindeyken aldığı radikal bir kararla işini bıraktı. Bundan sonraki yaşamını kültürel çalışmalara ve araştırmalara adadı. Mustafa Aydemir bu konuda ortaya çıkardığı eserlerini kitaplar, makaleler şeklinde yayımlamakta ve ARED onursal üyeliğiyle her zaman gurur duymaktadır.

Bu yazıyı paylaş: