Murat Karadeniz

Trabzon doğumlu Murat Karadeniz, İzmir’de yaşamaktadır. Uzun yıllar açıkhava reklamcılığı afiş, grafik tasarımcılığı, duvar ressamlığı yapmıştır.

Gümüş ve altın varak hat sanatını, pistole ile bez üzerine büyük boy 15mx10m ebatlarda Atatürk posterlerini, milletvekili ve belediye başkanlığı adaylık resimlerini özel sipariş üzerine halen yapmaktadır. Pistole sanatı ve gümüş, altın varak üzerine uzmandır.

Şiir ve yazarlık hobileri arasındadır, yazıları muhtelif aylık dergilerdeki köşesinde 12 sene aralıksız yayınlanmıştır.

Kendi işinden kendini emekliye ayırınca, resme karar verdiğinde yine 10 sene gibi uzun bir müddet ön hazırlık çalışması yapmıştır. Bu on sene zarfında yaptığı resimlerini katiyen satmamış isteyenlere de vermemiştir. 300’ün üzerinde resminin koleksiyonuna sahiptir.

Bir diğer uğraşı kara avcılığıdır. Bu tutkusu dolayısı ile Anadolu’nun birçok şehirlerine, kasaba ve köylerine gitmiştir. Yöre insanlarının gelenek, göreneklerini yerinde inceleme imkanı bulmuştur. Gördüğünü unutmayan bir yapıya sahip olan Murat Karadeniz’in ilgisini yörelerin halı, kilim, çorap desenleri çekmiştir. Antika kaplar almış, alamadıklarının resimlerini çekerek zengin bir arşiv oluşturmuştur.

1997’de resme başlayan sanatçı 2007’de ilk kişisel sergisini açmıştır.

2007 – 2009 yılları arasında altı kişisel ve beş karma sergiye katılmıştır. Her katıldığı sergide halktan ve hocalardan övgüler almıştır. Genelde yapıtları halı, kilim desenli, antika işlemeli objeler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Karışık tekniklerde yapıtları olsa da çalışmaları natürmort ağırlıktadır. Sanata olan düşkünlüğünden dolayı ticaret yıllarında da sanatı ön planda tutmuş bir sanatçıdır. Eleştiriye sonsuz açık olup, eleştirinin olmadığı ortamlarda sanatın gelişemeyeceğine inanmaktadır.

ared tablo (586x350)

Bu yazıyı paylaş: