Mehmet Bahar

1951 yılında Kırklareli Pınarhisar Erenler Köyü’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Pınarhisar’da, Cumhuriyet Okulu’nda tamamladı.

1963 yılında tabelacı olan dayısının yanında çıraklıkla tabelacılık mesleğine başladı. 1973 yılında İstanbul’a geldi ve 1975 yılına kadar Eyüp, Demirkapı’da bulunan 72 Ajans’da kalfalık yaptı.

1976 yılında Bahar Reklam Ltd. Şti. adıyla kendi şirketini kurdu. Efes Pilsen’in “Bira bu kapağın altındadır” sloganıyla açıkhava duvar reklamcılığında, Türkiye’de resimli duvar reklamcılığına bir ilk getirmiş oldu. 1975’den 2002 yılına kadar Efes Pilsen’in tüm Türkiye genelindeki resimli, yazılı reklamlarının şehir merkezlerinde, yol kenarlarında boy göstermesinden gurur duydu.

Daha sonrasında Lassa Lastikleri, Pamukbank (Şener Şen portleri, İspanyol dansçı Carmen portleri), Anadolubank (Levent Kırca portleri), Esbank, Tekstilbank (Marilyn Monroe portleri), Vakıfbank, Kütahya Porselen, Aygaz, Arçelik, Marlboro, Ülker ürün grubu çeşitleri, Erten Gömlekleri, Lipton Çay, Pınar Süt Ürünleri, Tekel reklamları, Coca Cola, Toros Gübre, Tuborg gibi birçok dev markanın reklamlarını Bahar Reklam şirketi adı altında hayata geçirmiş olmaktan her zaman gurur duydu.

Mehmet Bahar’ın meslek hayatı boyunca yetiştirdiği ustalardan bazıları Arif Bahar, İsmail Ekiz, İbrahim Ekiz, Muharrem Külekçi, Yusuf Taşdelen, Hasan Gürsan, Yafez Mutlu, Nafız Bas’dır.

Mehmet Bahar, emekliliğini yaşadığı bu günlerde Eyüp, Topçular’da bulunan atölyesinde aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir.

mb1mb3 mb2mb4 mb5 mb6 mb7 mb8mb

Bu yazıyı paylaş: