Kemal Gümüş

1945 yılında Üsküp’te doğdu. Yedi kişilik bir ailenin en büyük oğlu olan Kemal Gümüş, 1954 yılında ailesiyle birlikte Üsküp’ten Bursa’ya göç etti. 1958 yılında Sami Sarpça’nın yanında tabelacılığa başladı. Oldukça heyecanlı ve zevkli geçen çıraklık ve ustalık döneminin ardından 1965 yılında vatani görevini yapmak için işinden ayrıldı.

1967 yılında askerliğini bitirdi, Bursa’ya döndü, 30 m²’lik bir dükkan kiralayarak kendi işini kurdu. O dönemlerde tabelacılık, otobüs yazıları, sac tabelalar, dükkan camları (vitrinleri) fırça ile yağlı boya kullanılarak yapılmaktan ibaretti. Askerde olduğu 1965 yıllarında piyasada ışıklı tabela yapımı başladı. Kemal Gümüş bu tabelaları gördüğünde hem şaşırdı hem de çok beğendi. “Öğrenmenin yaşı olmaz” diyen Kemal Gümüş, askerlik dönüşünde ışıklı tabela işini öğrenerek uygulamaya başladı.

Her geçen gün gelişmekte olan mesleğine ayak uydurdu ve ilk teknolojiye 1991 yılında folyo kesim makinası alarak başladı. Böylece bilgisayar destekli tabelacılığa geçti. Ardından dijital baskı dönemine geçildiğinde 2005 yılında 5m ebadında baskı yapan dijital baskı makinası aldı. Bu değişimi zamanla CNC lazer ve led gibi teknolojinin yenilikleri izledi. Kemal Gümüş iş hayatında çok kişilerle tanıştı, çok işler yaptı, sektörde şu anda kendi şirketlerini kurmuş, hatırı sayılır ustalar yetiştirdi.

Kemal Gümüş, işçilik hariç 45 yıllık iş hayatında çok çalıştı, sabah sekizde işinin başında, akşamı belli olmadan, çoğunlukla sabahlara kadar çalıştı ama yorulmadı, ya da öyle hissetti, mesleğini çok ama çok sevdi. Emekli olan Kemal Gümüş, kurduğu Kemal Reklamcılık Ltd. Şti.’ni oğullarına bıraktı.

kg1 kg

Bu yazıyı paylaş: