İhsan Özdal

1955 yılında Karabük’te doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Karabük’te tamamladı. Dönemin siyasi olayları sebebiyle üniversiteye gidemedi. Resim yapmayı çok seviyordu. Okul dönemlerinde, okuldan çıktıktan sonra tabelacı dükkanlarının önünde zaman geçirir, ustalar bir yere gittiklerinde onları takip eder ve nasıl yazı yazdıklarını gözlemlerdi.

1972 yılında adım attığı mesleğinde, ilk tabelasını cam üzerine resim boyası ile yazdı ve karşılığında 2,50 lira kazandı. Şehir merkezinde Yüzevler semtindeki evlerinin bahçesi ve bodrumunda çalışmalar yapmaya başladı. Liseye başladığında, Altınmakas Pasajı’nda 12m²’lik bir dükkan kiraladı ve artık profesyonelce çalışmaya başladı.

1976-1978 yılları arasında askerlik görevini yaptı. 1978 yılında askerden geldiğinde tekrar duvar kağıtçılığı ve reklamcılık üzerine iş yerini açtı.

Teknolojinin açıkhava reklamcılığında da gelişmesiyle, 1990 yılında 45cm’lik plotter, 1998 yılında 150cm’lik baskı makinesi aldı. 2005 yılında ise iş yerini oğluna devretti.

Pleksi ve metal kutu harf yapımı dahil kimseden teknik öğrenmeden kendi kendini yetiştirdiği mesleğinde gurur dolu 40 yıl geçirdi.

Meslek hayatında her zaman sözünde durmayı ilke edinen, kazandığı maddi değerleri hak edip etmediği konusunda kendini hep sorgulayan İhsan Özdal, halen Bağ-Essan Sanayi Sitesi’ndeki 200 m²’lik alanda, oğlu, 5-6 personeli, 3.20cm’lik baskı makinesi, CNC ve plotter ile sektörde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıyı paylaş: