Hilmi Okan

1958 yılında Uşak Ulubey’de doğdu. Fırçayla ilk tanıştığı 1974 yılında, Sanat Okulu birinci sınıf öğrencisiydi. İlk işi babasının Uşak’ta açtığı bakkal dükkanına sulu boya fırçaları ile yağlı boya olarak yazdığı “Ufuk Bakkaliyesi” tabelası oldu. Tabelacılık mesleğine başlamasına vesile olan bu tabelayı yazma nedeni ise Uşak’ta aynı zamanda resim öğretmeni olan Orhan Hoca’nın ilde tek tabelacı olması ve işlere yetişememesiydi. Orhan Hoca’nın yanında harfleri başlama ve bitirme yerlerinde bantlamayı, samur fırçayı nasıl kullanacağını öğrendi ve ayakkabı, tuhafiye dükkanlarının tabelalarını yazdı. Sanat Okulu’nu bitirdiği 1977 yılına kadar birçok tabela yapan Hilmi Okan, Uşak’ta tanınan ve aranan bir tabelacı oldu.

1980 yılında askerden döndüğünde Kütahya’da Azot Fabrikası’nda işe başladı. O dönemlerde Kütahya’da beş tane tabela ustası vardı. “Fırça sanatı bir hastalıktır, bir başlayan bir daha bırakamaz” diyen Hilmi Okan, hemen bu beş tabelacı ile tanıştı.

1981 yılında Kütahya’da ilk dükkanını açtı, Uşak’tan kardeşini de yanına alarak kısa bir zamanda Kütahya’da mesleğinde tanınır oldu. İlk çırağı olan kardeşini yurt dışına gönderdikten bir süre sonra 1986 yılında diğer kardeşi ve çocuklarını da yanına alarak yetiştirdi. Bugüne kadar birçok çırak yetiştiren Hilmi Okan, “şimdi beni gördüklerinde ‘ustam’ diye hürmet ediyorlar, bu çok hoş bir duygu” diyor.

Yurt dışına giden kardeşi Hollanda’da “Okan Reklame”, Uşak’taki diğer kardeşi ise “Okan Reklam” ve “Turkuaz Reklam” adıyla sektöre hizmet vermeye devam etmektedir.

Hilmi Okan aynı zamanda bilgisayar mühendisi olan oğlu Can Okan ile birlikte Kütahya’da Okan Reklam adlı firmasında çalışmalarını sürdürmektedir.

foto2 foto3 foto5 foto4

 

 

Bu yazıyı paylaş: