Hikmet Kaplan

6 Haziran 1966 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimden sonra o dönemdeki siyasal olaylar ve özel sebeplerden dolayı okula devam edemedi. Öğrenimin okulda başlayıp hayat boyu süreceği inancında olduğu için 1982 yılında iş hayatına atılarak yeni öğrenimine başladı.

İlk işinde elektrik kaynağı ve metal kesim büküm işini öğrendi, böylece metalle tanıştı. İlk ustası Nihat Babacan’ın öğretmenliğini ve işini sevmesindeki yardımlarını hiçbir zaman unutmadı, tıpkı ilkokul öğretmenini unutmadığı gibi. 4 yıllık metal öğrenme serüveninden sonra askere gitti. Askerden dönünce vantilatör işi yapan bir firmada usta olarak çalışmaya başladı. Böylece çıraklık ve kalfalıktan sonra ustalık dönemine geçti. Öğrenme arzusu hep devam etti. Etrafındaki herkesten bir şeyler öğreneceğini bildiği için bu iş yerinde elektrik kutuları üretilen kısımda kesim, büküm, taşlama ve tesviye işlerinin inceliklerini öğrendi. 1994 yılında yaşanan ekonomik kriz döneminde işinden ayrılmak zorunda kaldı.

İşsizdi ama kendine güveni tamdı. Çünkü elinde altın bir bileziği vardı. “Bu ülkede bana her zaman iş var” diyecek kadar özgüveni olmuştu. Halen beraber çalıştığı bir arkadaşının sayesinde 1995 yılında reklamcılık sektörüyle tanıştı. Daha önce çalıştığı sektörlerdeki işlerle üretilen ürün dışında işin temeli aynıydı metale hayat vermekti.

Hikmet Kaplan, 1996 senesinden beri çalışmaya devam ettiği Penta Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti. ailesinin bir ferdidir. İlk başlarda cephe panoları, totemler, pilonlar üretiyor ve montajların kadar işi sürdürüyor, hangi bölümde eksik var ise o bölüme destek vererek, dayanışma içinde işin kaliteli ve sorunsuz üretilmesi için çalışıyordu. Penta Reklam, ilk yıllarda daha çok vinil panolar üretirken ilerleyen yıllarda ağırlık alüminyum dekupe panolar ile dekupe kabartma harflere kaydı. Son yıllarda ise yoğunluklu olarak taksi durakları, ekmek satış büfeleri, banka ATM kabinleri, imaj yenileme ürünleri komple bayi teşkilatları için anahtar teslim ürünler üretilmektedir. Penta Reklam’ın gelişmesi ve büyümesiyle başlayan branşlaşma ile Hikmet Kaplan da alüminyum bölümünün sorumlusu oldu, bölüme gelen işlerin elemanlar arasında iş dağılımını yapmak, iş bazında malzeme siparişlerini vermek, bölümün üretim maliyetlerini hazırlamak ve bölüme gelen yeni elemanların eğitimlerini vermek gibi konularda görevini sürdürmektedir.

Eskilerin söylediği “madem ki biliyorsun, neden öğretmiyorsun” sözü Hikmet Kaplan için hep yön gösteren oldu, ustalarından öğrendiği birikimini yanındaki mesai arkadaşlarına öğreterek ustalarına olan borcunu ödediğine inanıyor.

DSC09209 DSC09212 foto1 foto2 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu yazıyı paylaş: