Güven Cebecioğlu

1956 yılında Kayseri’de doğdu. Mesleğe 1972 yılında Ariş Reklam, Ahmet Gayretli’nin yanında çırak olarak başladı. O dönemlerde tabelacılık bir zanaattı, eline mahir adamların işiydi çünkü her şey el ile yapılırdı.

Bir yıl kadar Ariş Reklam’da çalıştıktan sonra Kayseri Reklam Ünal Dumlu’nun yanında çalışmaya başladı. Palet Usta, Yılmaz Bayraktar (Dilsiz), Ömer Livdumlu, Kaya Livdumlu, Mustafa Savruk gibi değerli ustalarla çalışma fırsatı buldu. Öğrendiklerinin temelinde bu ustaların emeği ve desteği çoktu. Fırça ile tabela yapmayı, pleksi, fırın presi gibi ustalık ve estetik gerektiren işleri bu ustalarından öğrendi.

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda eğitim gören ve asistanlık yapan ağabeyi Yaşar Cebecioğlu’nu okulda ziyaret ederek atölyelerinde yapılan eserleri gözlemleme ve bu atölyelerde çalışma imkanı buldu. El sanatı olan mesleğinde çok büyük önem arz eden estetik ve teknik kabiliyetinin gelişmesinde bu ziyaretlerin büyük etkisi oldu.

Askerlik görevinden sonra 1974 yılında Kayseri’de Meydan Beğendik’in yanında bir dükkan kiralayarak Güven Tabela’yı faaliyete geçirdi. Asya Makine, Bağkale ve Sanayi Odası’na bağlı birçok firmanın reklam işlerini yaptı. O dönemlerde malzeme bulmak ve getirtmek zordu. Alet, ekipman, makineler yoktu. Tabelalar takoz fırçalar, kalem fırçalar ile elle boyanarak yapılırdı. Sonraları şablonlar yapılmaya başlandı. Şablonlar da ilk başlarda el ile çizilirdi. Sonra bilgisayarlar, plotterlar, kompresörler çıktı.

Tabela işinin artık el sanatı olmaktan çıkması ve bir sanayi kolu haline gelmesiyle zamana ayak uydurarak bilgisayar ve plotter aldı. 90’lı yıllardan sonra teknolojinin çok daha hızlı gelişmesiyle makine parkuruna iç mekan ve dış mekan dijital baskı makinelerini kattı ve zaman içinde istihdamı ve hizmet verdiği firma sayısı da arttı.

Yetmişli yıllarda bir bodrum katında küçük bir atölyede kurulan Güven Tabela bugün biri dijital baskı merkezi, diğeri tabela atölyesi olan iki ayrı merkezde toplam 600 m²’lik bir alanda Güven Reklamcılık Tan. Hiz. Mat. Teks. San. Tic. Ltd. Şti. olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, dijital baskı ve tabela faaliyetlerini Güven Cebecioğlu’nun oğlu Hasip Cebecioğlu yönetiminde sürdürmektedir. 

gcgc1gc2gc3gc4gc5gc6gc7

Bu yazıyı paylaş: