Fadıl Öznal

1956 yılında Erzurum’da doğdu. Mesleğe 1981 yılında kardeşi Mehmet Öznal ile birlikte Tuba Reklam ile başladı.

1985 tarihinde Fadıl Reklam adıyla kendi firmasını kurdu. Fırça ile başladığı işi kıl testeresi ile pleksiglas harfler keserek, ışıklı tabelayı da ekleyerek genişletti.

Boya sıkıntısının çok olduğu o yıllarda, kaliteli boya bulamadıkları için tasarımda kırmızı boya olmasın diye çaba sarf ederdi. Çünkü kırmızı boya kapatıcı değildi ve yazıyı en az üç kat boyamak zorunda kalırlardı. Amerikan bezi ve patiska kumaş üzerine plastik boya ve fırça ile yazı yazılırdı. Boyalar çamur gibi çıkardı. Kurumsal renk diye bir şey söz konusu değildi. Çünkü sentetik yağlı boya ve plastik boyalarda fazla renk çeşidi yoktu. Dijital plotter ve baskı makineleri piyasaya çıkana kadar böyle çalıştı. Dijital ortam işini daha genişletmesini sağladı, çünkü her şey dijital ortamda tasarlanıyor geriye sadece uygulama yapmak kalıyordu.

Fadıl Reklam adlı firmasında, mesleğini hala ilk günkü heves ve sevgiyle yaptığını söyleyen Fadıl Öznal, hayatındaki en önemli işi onlarca meslektaş yetiştirmiş olmak diye tanımlıyor ve “Bu da bana gurur ve kıvanç veriyor” diyor.  

föfö1fö2germe

Bu yazıyı paylaş: