Ekrem Dernek

1 Mart 1946 tarihinde Malatya’nın Dernek Caddesi, Evliyaoğlu Sokak’ta Hasan ve Nadire Dernek çiftinin sekiz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Gazi İlkokulu, Malatya Ortaokulu ve Turan Emeksiz Lisesi’nde okudu.

Okul hayatı boyunca tatillerde de çalışan Ekrem Dernek, ‘’Ağabeylerim’’ diye hitap ettiği Faik ve Hüseyin Doğan Ustaları’nın yanında gömlekçi çıraklığı yaptı.

Liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi’ni kazandı. Kaldığı yurdun sokağında bulunan gömlekçide işe girdi. Böylece hem çalışıp hem okuluna devam etti.

Ekrem Dernek patronunun kızı ile fakültenin ikinci sınıfında nişanlandı, üçüncü sınıfta da evlendi. Evliliklerinin ikinci yılında tek çocukları olan Gülnihal doğdu.

Patronu ve kayınpederi, gömlek üretiminin yanı sıra son yıllarda milli bayrak ve seremoni bayrakları üretmeye başlamıştı. Dolayısıyla Ekrem Dernek, bayrak üretimini de ustası ve kayınpederinden o yıllarda öğrendi.

Ekrem Dernek, Ulus’ta bir dükkan kiralayarak kendi işyerini kurdu. Öğretmeni Mehmet Boztepe’den yardım alarak bugün Türkiye’nin en büyük imalatçısı olarak dünyanın her yerine ulaştırdığı bayrakların imalatına başladı.

İşçileriyle birlikte çalışan, üreten ve kendisini de bir işçi olarak gören Ekrem Dernek, BBC Televizyonu’nun Türkiye’ye gelerek iş yerinde üç gün boyunca çekim yapması ve bunu yedi kıtada yayınlaması ile sektöründe lider konumda olduğunu anladı.

2010 yılında eşini kaybetti. Eşinin hayatının son dönemlerde tekerlekli sandalye ile yaşamak zorunda kalması nedeniyle bu cihaza ihtiyaç duyan insanlar için Malatya Sakatlar Derneği ile iletişime geçerek ihtiyaç sahiplerine 60 tekerlekli sandalyeyi yurtdışından temin ederek ulaştırdı.

Geçirdiği zorlu eğitim yıllarından dolayı hem Malatya Eğitim Vakfı burslarıyla hem de kendi kazancında yüzlerce öğrenciye burs verdi.

Annesi Nadire Dernek adına 2005 yılında ilköğretim okulu yaptırdı.

Sağlık konusunda oldukça hassas olan Ekrem Dernek, Ankara’da tedavi gören Malatyalı ihtiyaç sahiplerinin yanında oldu.

2007 yılında babası Hasan Dernek adına Malatya’da sağlık merkezi yaptırdı.

Çalışıp kazanan, kazanıp paylaşan Ekrem Dernek; ‘’Ben, bu yardımları yapabildiğim için şükrediyorum’’ dedi hep.

Ekrem Dernek, Ankara’da bayrak imalatının duayeni olarak iş hayatına devam etmektedir.

20170223_123944

Bu yazıyı paylaş: