EGE ÜNİVERSİTESİ İMZA PROTOKOLÜ

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek uygulama ile Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde Açıkhava Reklam Ürünleri ve Serigrafi Programı kurulması için gerekli protokol imzalandı.

AÇIKHAVA REKLAM ÜRÜNLERİ VE SERİGRAFİ Meslek Yüksekokulu Ege Üniversitesinde açıldı.

ARED’in bu yıl çalışma programında yer alan sektöre eğitimli ve kalifiye eleman yetiştirilmesi konusundaki çalışmaları sonuç verdi.

Öncelikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de Açıkhava Reklamcılığı programının Meslek Liselerinde açılması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuru ve görüşmelerin sonucunda, bu yıl sektöre stajyer istihdam edilerek durumun değerlendirilmesinin Ared ile birlikte yapılmasına, gerekli eğitim programlarının tespitine karar verildi.

ARED bu çalışmalara paralel olarak İzmir’de Say Reklamcılık bünyesinde bulunan çıraklık eğitiminin;

“Açıkhava reklam ürünleri ve serigrafi” programı şeklinde EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü bünyesinde açılması için başvuruda bulundu.

Bu başvuruda Açıkhava Reklamcılığı’nın ülkedeki konumu ve gelişmesini gösteren bir çalışma ile birlikte eğitim sırasında staj, eğitim sonrasında istihdam ve eğitim için gerekli makine araç ve gereçleri vereceği konusunda taahhütte bulundu.

İzmir Ticaret Odası Reklamcılık ve Medya Meslek Komitesi Başkanı ARED kurucu üyesi Sn.Bayram Talay ve Meclis üyesi Sn.Erkan Güldoğan’ın girişimleri ve katkıları sonucunda İzmir Ticaret Odası da maddi katkıda bulunacağını taahhüt etti.

ARED’in bu teklifini Ege Üniversitesi Rektörlüğü 2006-2007 öğretim yılında açılması için YÖK genel kurulu 21.10.2005 tarihinde projeyi onayladı.

Ege Üniversitesi ile İzmir Ticaret Odası ve ARED arasında imzalanan protokolle, önümüzdeki yıl Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde Açıkhava Reklam Ürünleri ve Serigrafi Programı kurulacak. Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nde düzenlenen işbirliği protokolü imza töreninde konuşan EÜ Rektörü Prof.Dr.Ülkü Bayındır üniversite ile sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birinin yapılan protokolle sergilendiğini belirtti.

İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu açıkhava reklamcılığı’nın gün geçtikçe öneminin arttığına dikkat çekti.EMYO bünyesinde kurulacak programın Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getiren Kazançoğlu, sadece bu alanda değil diğer sektörlerde de bu yönde işbirliği yapmayı istediklerini dile getirdi. AB içerisindeki meslek eğitiminin %70 olduğunu, Türkiye’de ise bu rakamın %30 seviyesinde kaldığını ifade eden Kazançoğlu, aradaki açığı bu tür programlarla kapatmayı arzuladıklarını söyledi. Kazançoğlu şöyle konuştu:”İTO olarak bütçemizin büyük kısmı eğitime gidiyor. Eğitime büyük önem veriyoruz. Ürün kalitesini, rekabet gücünü arttıracak olan ve 2006-2007’de eğitime başlayacak olan bu program sayesinde şehrin yapısı bozulmadan, sanatsal, hoş çalışmalar yapılacağına inanıyorum. Programda sektörün ihtiyaç duyduğu kaliteli elemanların yetişeceğine inanıyorum.” ARED Yönetim Kurulu Üyesi Birol Fedai ise, şirketlerin rekabet ortamında başarılı olması için yetişmiş ara elemanların olması gerektiğini, bu okul sayesinde eleman ihtiyacının karşılanacağını söyledi.

Konuşmaların ardından, EMYO bünyesinde Açıkhava reklam ürünleri ve serigrafi programının kurulmasına ilişkin protokol imzalandı. Protokole göre, İTO, EMYO’ya derslik, laboratuar, atölye ve ihtiyaç alanlarının inşaatında kullanılmak üzere 175 bin YTL’lik hibede bulundu.ARED cihaz, makine ve teçhizat bağışında bulundu. Önümüzdeki yıl eğitim vermeye başlayacak olan Açıkhava Reklam Ürünleri ve Serigrafi Programı’na 40 öğrencinin alınacağı belirtildi.

21.12.2005 tarihinde Ege Üniversitesi Rektörlük Binasında yapılan protokol imza töreniyle proje hayata geçirilmiş oldu.

Bu yazıyı paylaş:

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir