Sosyal Sorumluluğumuz


Açıkhava Reklamcılığı, Mısır ve Mezopotamya’daki pazaryeri ve mezar taşları süslemesinde ilk kitlesine ulaşmıştır. Osmanlı döneminde, topraklarımızda İlanat Reklam Acentesi ile başladığı günden bu güne dek kitlelerle kolaydan, etkili ve akılda kalıcı yöntemlerle buluşmasında oluşturduğu çevreye çok fazla görsellik ve estetik getirdiği aşikardır.
1990 yılında başlayan ileri teknolojinin sektöre girmesi ve çevresel görselliğe etkisi hızla yükseldi. Geldiğimiz noktada ise kullanılan materyallerin asıl amacı her ne kadar firma ve kurumların tanıtım ve pazarlama odaklı amaca hizmet etse de, kentlerin görsel gelişimine katkısı büyüktür.

Gerek otobüs durakları, bilboard, cephe giydirmeler, led ekranlar, araç kaplamalar olsun sektörümüzün sunduğu tüm hizmetlerde ve yapmış olduğumuz tüm çalışmalarda yaşam alanlarına büyük ölçüde görsellik katmaktayız. Fakat bunları yaparken maalesef, müşteri memnuniyeti prensiplerine uymak adına yapılan bir takım uygulamalar hedefini şaşırmakta ve sadece ekonomik getirimi göz önünde bulundurarak çevre görsel kirliliği yaratmaktadır. Bunun sonucunda önlem almak isteyen yerel yönetimlerle sıkça karşı karşıya gelmek zorunda kalıyoruz.

Birçoğumuz yaptığımız işlerde kent estetiğini göz önünde tutmamıza rağmen, engel olamadığımız ve kontrolümüz dışında gerçekleşen uygulamalardan dolayı yerel yönetimler sert karşılık vermekte ve sonucunda o bölgedeki tüm meslek tasarımlarımız ve sektörümüz ciddi kayıplar yaşamaktadırlar.

Bizler bu süreçte müşteri isteklerini dikkate alırken, aynı zamanda da bulunduğumuz, yaşadığımız çevreye zarar veren değil, sektörümüzün öncelikle hedefi olan görselliği kent şartlarına uygun biçimde değerlendirip asıl amacımıza ulaşmalıyız. Bu süreçte, görselliğin yanı sıra enerji tüketimi, kaynakların geri dönüşümü konusunda tüm hassasiyetimizle çalışmalarımıza yön vermeliyiz. Bunlar sektör olarak yaşadığımız kentleri görsel anlamda güzelleştirerek asıl amacımız olan tanıtım ve reklam hizmetlerinin pazar payını arttıracaktır. Çevreye olan duyarlılığımızı, tarihsel varlıklarımızı koruyarak duruşumuzu sergileyeceğiz.

Genç Aredliler olarak bu duyarlılığımızı kanıtlamak adına tarihi bir varlığımızı koruyarak ve restorasyon çalışmaları için gerekli olan projeleri gün geçmeden hayata geçirerek hem Derneğimizin adını yaşatmak hem de sektörümüzün bu duyarlılığını vurgulamak adına tüm çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdüreceğiz.

Ferhat KÖTÜK

Genç Aredliler Başkanı

Açıkhavada Haberler / Eylül 2012