Sektörle İletişimi Önemsiyoruz


ARED olarak kuruluşumuzdan beri üyelerimizle iletişim sorunu yaşamaktaydık. Yönetim kurulumuz her ay planlanan tarihlerde toplanıp, gündemindeki konuları konuşmakta, tartışmakta ve sonunda kararlar alıp uygulamaya geçmekteydi. Her toplantının 4-5 saat ve hatta gündemin konuşulmasına zamanın yetmediği toplantılar olmaktaydı. Günler dolu dolu geçmesine rağmen yaptığımız çalışmaları sektöre ve üyelerimize duyurmak için elimizde sınırlı olanaklar vardı.

Sektöre yapılan çalışmaların aktarılması için birkaç yöntem bulunmaktaydı. Bunlardan yapabildiklerimiz ise çalışmaları mail ile üyelerimize duyurmak, hazırlanan haber bültenleri ile de sektörel dergilerde bize ayrılan sayfalarla sektöre ulaşmaktı. Ayrıca haber portallarında da yer alabilmek için üye olduğumuz kurumsalhaberler.com’a basın bültenlerimiz gönderilmekteydi.

Buna rağmen sektörden arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde çalışmalarımızı yeterince aktaramadığımız konusu gündeme gelmekteydi. Yapılanlarla, duyulanlar arasında çok fark vardı. Kısaca bu yapılanlar yetmiyordu, sektörle iletişim sorunumuzu çözmemiz gerekiyordu.

İletişim sorunu aslında ülkemizde genel bir sorun olmasına rağmen bunu çözecek girişimler bizi bekliyordu. Yazılı ve sözlü olarak üyelerimize ulaşmak için kolları sıvadık. Diğer yapılabilecekleri konuştuk, görevler paylaşıldı.

Bir bülten çıkarılması konusu gündeme geldiğinde, bu bültenin Derneğin çalışmalarını üyelerimize ve sektöre duyurulması için iyi dağıtılması gerektiği vurgulandı. Bunun hazırlanması, baskı ve dağıtım maliyetleri için sponsorlarımıza ihtiyacımız vardı. Bunun için baskı sponsoru bulduk ama iki sayı sonra kriz nedeniyle baskı sponsorumuz çekildi. Reklam alarak, Derneğe mali bir yük getirmeden basın yayın komitemize görev verilerek bu bültenin yayınlanması gerçekleştirildi.

Derneğin yaptığı çalışmaları, bu çalışmalarda yer alan, destek veren sektördeki arkadaşlarımızın katkılarını duyurmak, üyelerimizden haberler, yeni katılanlar, sektörel toplantılar, seminerler, okullarımızdan ve öğrencilerimizden haberler, AB hibeli istihdama yönelik kurslarımız, kurs faaliyetlerimiz, belediye ziyaretleri, çeşitli toplantılarla oluşan haberlerimizle bültenimize sığamaz duruma geldik.

Sektörel dergilerde daha çok sayfa ile yer almak, çalışmaları sektörle paylaşmak çalışmalara katkı koyanlara da moral olmaktadır.

Bir çırpıda okuduğunuz elinizde bulunan bültenimizin yayınlanması için ciddi zaman ayıran, basın yayın komitemizdeki arkadaşlarımıza, çalışmalarımıza destek veren tüm kurum, kuruluş ve üyelerimize, reklam vererek bültenin gerçek sponsoru olan reklam verenlerimize, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum.

Web sayfamızın yenilenme çalışmaları bitmek üzere, kullanıma girdiğinde ziyaret edenlerin hoşlanacağı, sektörle ilgili haberlerin aktif yer alacağı bir web sayfası olacak. Öğrencilerimizin ziyaretlerinde onlara kaynak vazifesi görecek bir web sayfası olsun istiyoruz.

Yönetim kurulu olarak gittiğimiz her ilde üyelerimizi ziyaret ediyor ortak sorunların tesbiti ve çözümleri konularını tartışıyoruz. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumda neler yaptığımızı paylaşıyoruz. Birbirimizle dayanışmanın yollarını arıyoruz. Üyelerimizle yüz yüze ve telefonlarla iletişime önem veriyoruz.

Bunun Derneğimize gelecek dönemde, dayanışma ve kaynaşma açısından büyük yararı olacağına inanıyoruz.

Birol FEDAİ
ARED Yönetim Kurulu Başkanı

Açıkhavada Haberler / Ağustos-2009