Referandumun Düşündürdükleri


Referandum çalışmalarının yaz tatili aralığına gelmesi, sektörün parti liderlerinin illerdeki kampanyalarından beklentilerini artırsa da, sonuçta mecracılar, tekstil, bayrak ve promosyona yönelik çalışmalar ile baskıcılardan bazılarının bu çalışmalardan nemalanmasının dışında tabana inen çalışmaların olmadığını görüyoruz.

Eski seçimlerde, seçim sonuna kadar hepimiz işleri nasıl yetiştireceğimizi düşünür, gece gündüz 7/24 çalışırdık. Gelen taleplerin bazılarını da yetiştiremeyeceğimiz için alamazdık. Üstelik bir de seçim işleri nakit çalışıldığından seçimler kendimizi toparladığımız, bütçemizi düzelttiğimiz büyük organizasyonlardı. Bir dahaki seçimlerin tarihini önceden bilirdik. Çünkü yapamadığımız işleri yapmak için kapasitemizi artırmanın, yeni makinaları almanın hesaplarını hemen seçimden sonra yapardık.

Artık görülüyor ki eski seçimlerdeki sektördeki top yekün hareketlenme ve herkesin seçim çalışmalarından nemalanması son birkaç seçimden bu yana olmuyor. Açıkhavaya ayrılan bütçenin büyük bölümü, kentlerimizde her sokakta var olan billboardlara, otobüs duraklarındaki CLP’lere, cadde ve sokaklardaki raketlere ve kente hakim görünümlü duvarlara harcanıyor.

Belediyelerin her yıl reklam alanlarındaki kısıtlamaya yönelik yasaklarının yanında, YSK’nın seçim yasakları, zaman aralığının daraltması gibi etkenler bulunmakla beraber, artık siyasi partilerin seçimlerde harcanması için kendilerine verilen paraların bir kısmını repoda tutmaları yani harcamamaları, kalan kısmını da daha profesyonel harcamak adına, imalatları toptan yaptırma ve bir firmaya ihale gibi unsurlar bulunmaktadır.

Bunlar sektör adına Derneğimizce değerlendirilmesi gereken konular olarak ortaya çıkmaktadır. Önümüzdeki süreçte bu konularda siyasi partiler nezdinde girişimlerimiz olacaktır.

Son yıllarda seçim öncesi seçimden beklentilerine göre yatırım yapan birçok meslektaşımızın artık bundan sonra, referandumda bütçenin nerelerde harcandığını göz önüne alarak, son çalışmalardan ders çıkarması ve ona göre yatırım yapması gerektiğini göz ardı etmemesi gerekmektedir.

Birol FEDAİ

ARED Yönetim Kurulu Başkanı

Açıkhavada Haberler / Eylül 2010