Başkandan - Temmuz 2021


Başkandan - Temmuz 2021

Değerli Meslektaşlarım, 

20 yıllık köklü geçmişiyle ARED her geçen gün sektörü kucaklayan yanıyla sorunlara çözüm üretmeye, mesleki yanını geliştirmeye devam ediyor. Tüm olumsuzluklara rağmen pandemi sürecinde özveriyle üzerine düşeni yapabilmenin çabasını gösteren ofis çalışanlarımıza ve yönetim kurulumuza teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Ekonominin, pandeminin ve enflasyonun olumsuz etkisi altında sektörümüzün de zorlandığı bu dönemde, üretim bir o kadar zahmetli hale dönüştü. İşletmelerimizi ayakta tutabilmek ve çalışanlarımıza sahip çıkabilmek, her geçen gün zorlaşıyor. Dileğimiz; bu zorlu ve zahmetli süreci en az hasarla atlatabilmek…

Geriye dönüp geçen ayda neler yaptığımıza baktığımızda, yine pek çok farklı alanda gerçekleştirdiğimiz projeleri, daha da geliştirerek
sürdürdüğümüzü belirtmeliyim. Üyesi olduğumuz Sektörel Dernekler Federasyonu 11. Olağan Genel Kurul toplantısını Haziran ayında gerçekleştirdi ve toplantıya ARED delegeleri olarak ARED Yönetim Kurulu Üyelerimiz Levent Olcayto ve İbrahim Demirseren katılım gösterdi. KAGİDER’den Emine Erdem’in Başkan seçildiği toplantıda, SEDEFED Denetleme Kurulu Başkanı sorumluluğunun Sevgili İbrahim Demirseren’e verilmesi bizleri oldukça gururlandırdı.

Ayrıca geçtiğimiz ayda, kurum müşterilerinin firmalardan talep ettiği yeterlilik belgesi olan kalfalık/ustalık belgelendirme çalışmaları kapsamında Derneğimiz, geçerliliği ömür boyu olan belgelerin edinilmesi amaçlı başvuruları topladı, başvuran adayların evraklarıyla ilgilendi ve Ağustos ayında, İstanbul’da pilot bir sınav düzenlemeye hazırlanıyor.

Bir diğer önemli gelişme profesyonellere ve öğrencilere yönelik olarak, ORES ana sponsorluğuyla düzenlediğimiz 7. ARED Ödülleri’21 yarışması cephesinde meydana geldi. ARED duayeni, STK temsilcisi, reklamveren, reklam ajansı, akademisyen, endüstriyel tasarımcı, mimar, sponsor temsilcisi gibi sektörümüze ilişkin pek çok farklı disiplini bir araya getirmeye gayret göstererek davet ilettiğimiz jüri kadromuz belirlendi. Birbirinden değerli isimlerle yolumuza devam ettiğimiz için çok şanslı olduğumuzu düşünüyor ve desteklerinden ötürü jüri üyelerimizin her birine teşekkürlerimi iletiyorum.

Öte yandan süregelen bir projemiz olan ARED Atölye eğitim videolarımız büyük bir hızla Youtube kanalımızda yer almaya devam ediyor. Her ay, ortalama bir video için hazırlıklarını sürdürdüğümüz çalışmalarımız, sektörümüz için pek çok farklı alandan bilgiye ulaşılabilen, oldukça önemli bir kaynak haline geldi. Sponsor firmalarımıza destekleri için teşekkür ediyor, bilgi ihtiyacı duyduğunuz alanlar hakkında önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Son günlerdeki önemli bir gündemimiz de elbette Avrasya Bölgesi’nin lider baskı fuarı FESPA Eurasia. Pandeminin zorlu koşullarından sonra bir nebze normalleşiyor olmak, sektör firmalarımıza uluslararası bir zemin oluşturarak, işleri için fırsatlar yaratmak bizim için çok değerli. Tüm sağlık önlemlerinin alındığı, yoğun katılımın gerçekleştiği bir fuar ortamının heyecanıyla çalışma ve ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl 2-5 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde, sekizinci kez sizlerle buluşmak için sabırsızlanıyoruz.

Son olarak geçtiğimiz günlerde pek çok kez dile getirdiğim üzere fırçadan endüstriyel reklamcılığa geçişin tarihine ışık tutacak ARED Tabela ve Baskı Müzesi için girişimlerimize tarihi tabela ve üretim ekipmanları konusunda desteğinizi beklediğimizi yinelemek istiyorum. Ayrıca 2015 yılında birinci baskısını yayınladığımız kitabımızı “Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılıkta Dünden Bugüne Ustalarımız” adıyla ikinci ve güncellenmiş versiyonuyla yayınlayacağız. Bu kitaba “Sektöre Değer Katanlar” şeklinde eklediğimiz bölümde yer alan değerli meslektaşlarımızın bilgilerini ve sektördeki gençlerin geleceğine ışık tutacak tavsiyelerini internet sitemizde yayınladık. İnternet sitemizi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

ARED olarak sektörümüz için çalışmaya, desteğimizi ve birikimimizi mümkün olduğunca sizlere sunmaya devam edeceğiz. Sağlıklı ve birlik içerisinde olacağımız güzel günler diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,