Başkandan - Ocak 2020


Başkandan - Ocak 2020

Değerli Meslektaşlarım,

Ekonomik anlamda zorlu bir yılı geride bırakırken dileğimiz, 2020 yılının öncelikle dünyada barışın hakim olduğu bir yıl olmasıdır. Tabi ki ülkemizde de bu temennilerin yanı sıra ekonominin fazlasıyla ihtiyacımız olan istikrarlı, güven veren bir yapıya kavuşması ve yeni yılın herkes için umutların tükenmediği, sağlıklı, mutluluk dolu bir yıl olmasını diliyorum.

Geçtiğimiz yılda sektörümüzün sevindirici bir şekilde gelişmesi, muhakkak ki vizyonumuzda da yer alan, sektörümüzün tabelacılıktan endüstriyel reklamcılığa geçişinin tarihçesi ve sektörümüzün rakamsal verilerle tanımlanıyor olmasıydı. Akademisyenlerin titiz çalışmalarıyla bir yıla yakın süren, uzun soluklu bu rapor sayesinde, sektörümüzün büyük bir eksiğini giderdik ve İstanbul Ticaret Odası’nın katkılarıyla yayın haline dönüştürülmesini sağladık. Yayının sektör mensuplarıyla paylaşımına devam ediyoruz. Çalışmada emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Sektörümüzün sene içerisindeki en önemli etkinliği tabi ki FESPA-ARED ortaklığı ile düzenlediğimiz ‘Potansiyelini Keşfet’ temalı FESPA Eurasia 2019 Geniş Format Dijital Baskı ve Endüstriyel Reklam Ürünleri fuarıydı. Bu yıl fuarın sevindirici yanı katılımcı ve ziyaretçi açısından büyüyerek gerçekleşmiş olmasıydı. 10.000’in üzerine çıkan ziyaretçi sayısının değişik ülkelerden gelen konuklarla katılımcılarımızın beklentilerini karşılamış olması memnuniyet vericiydi. FESPA Yönetim Kurulu Başkanı Christian Duyckaerts’in fuar açılış konuşmasında, Avrasya bölgesinde baskı ve endüstriyel reklam sektörünün büyüyerek gelişmesi için hiçbir özveriden kaçınmadan her zaman katkı vereceklerini belirtmesi de çok önemliydi. Fuarın diğer bir yanı ise WORLDEF-ARED işbirliği ile düzenlediğimiz E-İhracat Seminerleriydi. İhracatta e-ticaretin altyapısından başlayan ve global pazarlara, e-ihracatta dijital pazarlamaya, e-ihracatta devlet destekleri ve başarı öykülerine kadar uzanan, iki gün süren seminerlere katılım alabildiğine coşkulu ve yoğundu.

Bu yıl sektör büyüğümüz beşinci ve altıncı dönem başkanımız Birol Fedai onuruna düzenlediğimiz, 5. ARED Ödülleri de sahiplerini buldu. İki kategoriye çıkardığımız yarışmaya En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisinin yanı sıra, gençlere de dokunmaya, onlara sektörü anlatmaya ve sevdirmeye yönelik Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisini ilave ettik. Bu kategoriye de başvurular, ilk yıl olmasına rağmen, azımsanmayacak derecede iyiydi.

Senenin ilk yönetim kurulu toplantısı, geçen yılı değerlendirdiğimiz ve önümüzdeki yılın hedeflerini belirlediğimiz verimli bir toplantı oldu. Bu yıl sektörümüzün göz bebeği olan ARED’in 20. kuruluş yılını kutlayacağız. Derneğimizin bu günlere gelmesini sağlayan, emeği geçmiş, katkı koymuş tüm meslektaşlarıma bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Kazancı bol, sağlıklı yıllara…

Sevgi ve Saygılarımla,