Başkandan - Ocak 2019


Başkandan - Ocak 2019

Değerli Meslektaşlarım,

Yeni yılın sağlık içinde mutlu ve huzurlu yaşanılacağı, umutlarımızın hiç tükenmediği bir yıl olmasını diliyorum. Umuda fazlasıyla ihtiyacımızın olduğu, zorlu bir yıla adım atıyoruz. İç piyasaların daraldığı, iş ve üretim kapasitemizin azaldığı, finans maliyetlerimizin arttığı böylesi bir ortamdan çıkmak, istihdam sağlamaya devam ediyor olmak, tabi ki üretmekten geçiyor. Üretmek için de devletin her türlü desteğini yanımızda hissetmek istiyoruz. Muhakkak ki  ARED çatısı altında beraber iş yapma kültürümüzü de geliştirmemiz gerekiyor.

Sektörümüzün en önemli etkinliği olan, ‘Yükselişe Geçin’ sloganıyla yola çıktığımız; FESPA - ARED ortaklığı ile düzenlediğimiz fuarımızın altıncısını geride bıraktık. Bu sene taşındığı İMF’de (İstanbul Fuar Merkezi) gerçekleştirdiğimiz fuarımızda, 120 firma katılımcı oldu, 500’den fazla marka sergilendi ve yoğun ziyaretçi akınına uğradı. Yarattığı iş hacmi ve pazar potansiyeliyle katılımcıları oldukça memnun etti. FESPA Eurasia, Türk baskı ve endüstriyel reklamcılık sektörüne; dünyadaki son gelişmeleri takip etme fırsatı sunarken aynı zamanda yerli katılımcı firmalarımıza da bölge ülkelere açılma ve uluslararası yeni müşteriler bulma imkanı sağladı. FESPA Eurasia’nın hem katılımcılar hem de meslektaşlarımıza yönelik düzenlediği önemli etkinlikler yoğun ilgi gördü.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük özen gösterdiğimiz ve emek sarf ettiğimiz endüstriyel reklam pogramı öğrencilerimizi ağırlamak ve onları gelecekte bekliyor olan meslekleriyle tanıştırmak bizleri her zamanki gibi mutlu etti. Bunun yanı sıra yüz yılı geride bırakmış tabela yapımı, grafik sanatları, ses ve video teknolojileri gibi alanlarda eğitim veren, güçlü bir geçmişe sahip eğitim kurumu Mediacollege Amsterdam’dan gelen ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri ile öğretmenlerini de ağırlamak bizleri ayrıca mutlu etti.

Bu yıl rahmetle andığımız derneğimizin kurucu başkanı Murat Ürünsak adına düzenlediğimiz 4. Geleneksel Endüstriyel Reklam Ödülleri de sahiplerini buldu. Birinci SEV Açık Hava Reklam 14-17 Mayıs tarihlerinde Almanya, Münih’te gerçekleşecek olan FESPA 2019’a ziyaretçi olarak gitme ödülü kazanmanın yanı sıra FESPA Awards 2019’da uluslararası düzeyde ARED’i temsilen yarışmacı olma şansını da elde etmiş oldu. İkincilik ödülünü Kıbrıs üyemiz Magictouch firması, üçüncülük ödülünü Kayseri üyemiz Tura Reklam, Murat Ürünsak mansiyon ödülü ise Ankara üyemiz Morova Reklam kazandı. Morova Reklam orada bulunamadığı için Mustafa Göktürk, rahmetli Murat Ürünsak’ın eşi Candan Hanım’ın çok duyarlı konuşması sonrası ödülü teslim aldı.

Fuarın en sevindirici yanı elde edilen tüm gelirin eğitim çalışmalarıyla, seminerleriyle, bilimsel araştırmalarıyla ve sosyal sorumluluk projeleriyle sektöre tekrar geri dönecek olmasıydı.

Endüstriyel Reklamcılık Sektör Araştırması, ARED ve İstanbul Ticaret Odası iş birliğiyle, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nin akademisyenleri tarafından, İstanbul’un yanı sıra diğer illerimizi de kapsayacak şekilde yürütülmektedir. Tüm meslektaşlarımızın hassasiyet göstermesini istediğimiz anket çalışması; sektörümüzün rakamsal verileri, mevcut durumu, sorunları ve beklentileri tespit edilerek geliştirilecek çözüm önerilerini içeren raporların, gerekli mercilere iletilmesi sağlanacağından bu durumu çok önemsemekteyiz, şimdiden ilginize teşekkür ederiz.

Yeni yılın sağlık, mutluluk ve bol kazanç getirmesi dileğiyle,

Sevgi ve saygılarımla,