Başkandan - Mayıs 2021


Başkandan - Mayıs 2021

Değerli Meslektaşlarım,

Bir kez daha zorlu şartlarda, telefonlara mahkum olduğumuz bir bayramı geride bıraktık. Öncelikle tüm meslektaşlarımın bayramını kutluyorum. Bayramlar bizim özlem giderdiğimiz bir araya geldiğimiz, yoğun yaşam telaşından ihmal ettiklerimizi hatırladığımız çok özel günler… Fakat pandeminin dayatmış olduğu zorluklar yaşamımızı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Dileğimiz, kısa süre içerisinde gelişmiş ülkelerde olduğu gibi devletin karşılıksız destek sağlayarak, aşılamaya gerekli hassasiyeti göstererek yaşamın normale dönmesini sağlamasıdır. Zira bu zor şartlarda işini yapmaya çalışan, eleman çıkarmamaya gayret eden, karlılığa bakmaksızın üretmeye devam eden meslektaşlarımız zor günler yaşıyor.

Meslektaşlarımızın her zaman yanında olan Derneğimiz, zorlu şartlara rağmen sektörel fayda üretmeyle ilgili yoğun çabasını sürdürüyor. Geçtiğimiz iki ayda da fuarımız, 7. ARED Ödülleri’21, ARED Maliyet İyileştirme Platformu, ARED Sohbetleri, Sektöre Değer Katanlar ve daha nice projemiz konusundaki çalışmalarımızı, bir adım ileriye taşıyarak devam ettirdik.

Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olmak üzere iki kategoride düzenlediğimiz 7. ARED Ödülleri’21, ORES ana sponsorluğunda gerçekleşiyor ve 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle başvurularımızı almaya başladık. Değerli sektör firmamız ORES’in sponsorluğunun hayırlı olmasını diliyor, yarışmamıza ilgileri için teşekkürlerimi iletiyorum.

Üniversitelerle İlişkiler Komitemiz bu ay yoğun bir şekilde toplantı organizasyonu düzenlediler. 15’in üzerinde görüşme gerçekleştiren, pek çok üniversitenin kariyer etkinliklerine katılan komitemizin değerli çalışmalarını ve azmini gönülden kutlarım. Bu görüşmeler; staj, seminer, fabrika gezileri, öğrenci projelerinin firmalar tarafından üretimi, okullarla iş birliği halinde yapılabilecek AR-GE çalışmaları, 7. ARED Ödülleri’21 Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü başvuruları ve sektörümüzün nitelikli eleman istihdamı alanında üniversite ile ilişkilerinin güçlendirilmesi açısından çok önemli yapıtaşlarını oluşturuyor. Şimdiden bu görüşmelerde tanıştığımız Yeditepe Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte Üniversite Sanayi İşbirliği, Destekler ve Sözleşmeler konulu bir webinar düzenleyerek sektör temsilcilerimizi konu hakkında bilgilendirdiğimiz bir etkinlik dahi düzenledik.

ARED Atölye kapsamında son dönemde, Zenit Led ve İstanbul Reklam sponsorluğunda yayınlanan Led Teknolojileri ve Inkjet Baskı Boyaları konulu eğitim içeriklerimiz sektörümüz tarafından oldukça beğenildi. Sektörümüzün bu projeye ilgi gösteriyor olmasından son derece memnun bir şekilde çalışmalarımıza hızla devam ediyor, sponsor firmalarımızın tümüne de destekleri için teşekkür ediyoruz.

ARED Maliyet İyileştirme Platformu’nun Cras Sigorta ve Sodexo’dan sonra araç kiralama konusunda IVECO, ofis ve kırtasiye malzemeleri konusunda da Ofix.com olmak üzere iki yeni ürününü daha, son iki ay içerisinde tanıttık. Üyelerimizi ve sektör mensuplarımızı, maliyetlerini düşürme amaçlı oluşturduğumuz bu iş birliklerinden yararlanmaya davet ediyorum.

ARED Sohbetleri etkinlikleri kapsamındaysa Nisan başında, ARED Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Oktay Dalkıran’ın moderatörlüğünde ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi ile Resul Kurt Danışmanlık & ArnoldStanley Yönetici Ortağı Doç. Dr. Resul Kurt’un katılımıyla, SGK Teşvikleri ve İstihdam Avantajları konusunu ele aldığımız başarılı bir yayın gerçekleştirdik. Konuşmacılarımıza ve katılımcılarımıza buradan da teşekkürlerimi iletmek isterim.

Geçmişten gelen tutkumuzu ve şimdiki heyecanımızı birleştirdiğimiz, şahsen de çok önemsediğim, tarihi bir proje konusunda sizlerden destek beklediğimizi belirtmek isterim. Eski tabela ve ekipmanları bir araya getirip “ARED Tabela ve Baskı Müzesi” olarak, açıkhava ve endüstriyel reklamcılık sektörüne kazandırma hususunda büyük bir istek beslemekteyiz. Hep birlikte, bu değerli projeyi kalıcı hale getirebileceğimize inanıyor, eski tabela ve ekipmanlarınızı ARED’e bağışlamanızı beklediğimizi önemle hatırlatıyorum.

Son olarak bünyesinde yer almaktan onur duyduğumuz önemli bir projeyle ilgili güncel bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı, yeni ticari tabela yönetmelik çalışmaları ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nın güncel uygulamalarından ilham alınarak ortaya koyulan “Sokaktaki Ankara” projesinin basın lansmanı 10 Mayıs’ta yapıldı. 7 ay ve 25 toplantılık emek dolu bir süreç sonucunda kamuoyuna duyurulan bu değerli proje içerisinde ARED olarak yer alıyor ve gönülden destekliyoruz.

Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğimiz sağlıklı günler dilerim.

Saygı ve Sevgilerimle,