Başkandan - Mayıs 2020


Başkandan - Mayıs 2020

Değerli Meslektaşlarım,

Dünyada baş gösteren ve kısa süre içerisinde ülkemizi de etkisi altına alan pandemi, ekonomik anlamda zorlu bir yılı geride bırakarak umutla girdiğimiz 2020 yılını ve tüm yaşamımızı olumsuz yönde etkiledi. Ailevi ve sosyal ilişkilerimiz, iş ve üretim şeklimiz virüsün yayılma hızını engellemek ve sağlıklı kalabilmek adına tamamen değişti.

Türkiye’de yılda 9 Milyar Dolarlık bir ekonomi yaratan, 125 bin kişiye istihdam sağlayan, 10 binden fazla şirketin faaliyet gösterdiği ve bu şirketlerin %33’ünün ihracat yaptığı önemli bir sektörüz.

Sektör olarak hizmet verdiğimiz fabrikalar, cafe ve restaurantlar, AVM’ler, mağazalar kapılarına kilit vurunca pek çoğumuz işyerlerini kapatarak üretimimizi durdurmak zorunda kaldık. Hizmet verdiğimiz sektörlerin önemli bir kısmı mücbir sebeplerden yararlanıyorken, bizler maalesef kapsam dışında kaldık. Pek çok meslektaşımız kirasını, kredi taksitlerini, çek ve senetlerini ödeyebilmekte ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarımızın önemli bir kısmı Anadolu şehirlerinde ve %60’ı 1 ila 10 kişi arasında çalışan toplumun çekirdek işletmelerini oluşturuyor. Bu durumda ne yazık ki ayakta durmakta güçlük çekiyorlar. Bizler ekonomiye can veren büyük sektörlerin tedarikçi paydaşları durumundayız. Uzaktan çalışma imkanı olmayan bir yanımız var. Bu sorunlarımızın giderilmesi ve mücbir sebeplerden yararlanmamız için Bakanlık düzeyindeki görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konuyla ilgili odalar ve sektör dernekleriyle temas halindeyiz.

İş verenlerimizin pek çoğu maalesef su, elektrik, kira, doğal gaz gibi ana giderlerini ödemekte zorlanıyorlar. Süreç bitene kadar giderlerin ertelenmesini, vergi ve SGK ödemelerinde indirime gidilmesi ve ödeme alınmamasını, KGF ve KOSGEB kredilerine ulaşımın kolaylaştırılmasını talep ediyoruz. Önerilerimizin içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde, hem işçiyi hem de işvereni rahatlatacak çözümler olduğunu düşünüyoruz.

Bahsettiğim ekonomik zorluklarla mücadele ediyorken ARED olarak sosyal sorumluluğumuzun da farkındayız. COVID- 19 tedavisinde sağlık çalışanlarımızın virüsten korunması için ventilasyon siperlerine çok acil ihtiyaçları olduğunu öğrendik ve kısa süre içerisinde ARED üyesi malzeme tedarikçilerimiz ve üreticilerimizin desteğiyle imalatına başladık. Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmesiyle ihtiyacı olan 40 ilde 125 hastaneye 400 adet ventilasyon siperi teslim ettik. Aynı zamanda yüz siperliği üretimi yapan sektör firmamızın katkılarıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Eskişehir’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı yaşlı ve huzurevlerinde kullanılmak üzere 2230 adet yüz siperliği dağıtımını gerçekleştirdik.

Bu girişimimiz pek çok sivil toplum örgütünü, hayırsever insanları ve vakıfları harekete geçirerek güzel bir örnek oluşturdu. Böylesi anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine katkı veren öncelikle ARED Yönetim Kurulumuza, ARED üyesi malzeme tedarikçisi ve imalatçı meslektaşlarımıza, eş zamanlı tüm ulaşımı aksatmadan sağlayan ofis görevlilerimize çok teşekkür ediyorum.

En kısa sürede sağlıklı yaşam ve çalışma koşullarına kavuşmak dileğiyle.

Sağlıcakla kalın,

Saygı ve Sevgilerimle.