Başkandan - Mart 2020


Başkandan - Mart 2020

Değerli Meslektaşlarım,

Dünya sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve hızla ciddi bir tehdit oluşturan korona virüsü, gündemimizin tamamını etkisi altına aldı. Dileğim tabiki sağlıklı günlerin en kısa zamanda gelmesi, bu arada gerekli önlemleri ihmal etmeksizin almalı ve yakın çevremizi hassasiyet göstermeye davet etmeliyiz; zira gelişmeler çok daha üzücü olabilir.

Geçmişe göre iş yapma biçimimiz, kullanılan malzemeler, dijitalleşen makineler gibi her şey; inanılmaz bir hızla değişiyor. İnsan gücü yerini çoktan endüstriyel sisteme bıraktı. Totem, tabela, stand; ahşap, metal, plastik; tasarımcı, kaynakçı, marangoz, elektrikçi derken geldiğimiz nokta Endüstriyel hale dönüşen reklamcılık oldu.

Şubat ayı başında yapmış olduğumuz yönetim kurulu toplantımızda, Açıkhava Reklamcılar Derneği’nin yanına Endüstriyel kelimesini de ilave etmiş olmamız, bizi daha doğru tanımlayacağını düşünmemizden kaynaklanıyor. Daha doğru tanımlanmış olduğunu düşündüğümüz, yenilenmiş ismimizle Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği olarak, umarım yapay zekanın, Endüstri 4.0’ın, sanal gerçekliğin, dijitalleşen çağın gerisinde kalmadan meslektaşlarımızın çözüm ortağı oluruz.

Aynı zamanda ARED’in 20. yılını da kutluyor olduğumuz 2020 yılındaki çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe’nin de katılımıyla 38. Meslek Grubu Üyeleriyle bir araya gelerek meslek liseleriyle olan iş birliğimizden, eğitim-destek faaliyetlerimizden bahsettik ve yeni projeler geliştirebilme anlamında da önemli adımlar attık. Yine Adana’da Tabelacılar Odası’ndan meslektaşımız Celal Konuş bizleri büyük bir mutlulukla karşıladı ve Açıkhavada Dünden Bugüne Ustalarımız kitabımızın ikinci baskısında kendilerinden destek alıyor olacağız. Yeri gelmişken Adana’da, İstanbul Anadolu Yakası’nda, Bursa’da, Giresun’da bizleri tüm misafirperverlikleriyle ağırlayan sektör mensuplarımıza da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Şubat ayında, MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’i makamında ziyaret ettik ve kendileriyle uzun süredir emek verdiğimiz konularda büyük adımlar attık. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile iş birliği protokolümüze istinaden açtığımız teknik öğretim programlarının İstanbul, İzmir ve Ankara’da bağımsız dal olması konusunda olumlu sonuçlar elde ettik. Bu süreçte ARED’e desteğini esirgemeyen Ankara Ticaret Odası Reklam ve Görsel İletişim Faaliyetleri Meslek Komitesi’ne, İstanbul Ticaret Odası’na ve İzmir Ticaret Odası’na bir kez daha teşekkür ederiz.

Mart ayında Erzurum ve civar illerdeki sektör mensuplarımızla, ARED Erzurum İl Toplantısı ve Sektörel Eğitim Semineri’nde bir araya gelme fırsatı yakaladık. Mimaki Eurasia’ya ana sponsorluğu, FESPA Eurasia, Folpa, İstanbul Reklam, SDS ve Unifol firmalarına ise sponsorlukları için teşekkür ediyorum. Erzurum’un yanı sıra Kars, Erzincan, Trabzon, Muş gibi illerden gelen sektör temsilcilerine ARED faaliyetlerinden bahsettik ve onları FESPA Eurasia 2020 fuarımıza davet ettik. ARED Erzurum Ustalara Saygı Töreni’nde, Erzurum ve civar illerde sektörde iz bırakan ustalarımızla yüz yüze tanışmak ve kendilerine plaketlerini takdim etmek de bizleri oldukça mutlu etti. Erzurum’da ayrıca toplantı esnasında ARED Yönetim Kurulu Üyesi Evren Güldoğan’ın sunumunu gerçekleştirdiği E-Fatura, E-Arşiv Faturası, E-Defter Uygulamaları konulu eğitimimiz ve İlyas Kılavuz’un sunumunu gerçekleştirdiği uygulamalı araç giydirme eğitim seminerimiz oldukça yoğun ilgi gördü.

Sözlerimi noktalamadan önce Mart ayının iki özel gününün ayrıca üzerinde durmak, vurguda bulunmak isterim. Tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarım. Aynı zamanda Çanakkale Zaferimizin 105. yıl dönümünde başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Tedirginlikten uzak, sağlıklı günler dileklerimle...

Sevgi ve Saygılarımla,