Başkandan - Eylül 2021


Başkandan - Eylül 2021

Değerli Meslektaşlarım,

Küresel ısınmanın dayattığı, Manavgat’tan başlayıp Köyceğiz’e kadar uzanan ve günlerce süren orman yangınlarının yanı sıra, Batı Karadeniz’deki sel baskınları neticesinde yaşadığımız can kayıpları her birimizi derinden üzdü. Tabiki sadece üzülmekle kalmayıp insan ve doğa odaklı sosyal devlet olmanın sorumluluğu ile radikal kararlar almanın gerekliliği kaçınılmaz hale geldi. Bir kızılderili atasözü der ki “Biz dünyayı atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan ödünç aldık.” Bu nedenle her birimiz üstümüze düştüğü şekliyle sorumluluklarımızı yerine getirmek zorundayız.

Bir an önce bitmesini istediğimiz pandeminin, yaşamımıza dayattığı zorluklara rağmen ARED olarak üzerimize düşeni yerine getirebilmenin çabası içerisindeyiz. Bu çabalarımızın başında da sıcak gündemimizle de ilgili olan aşı kartı uygulaması yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde ofis ziyaretlerimizde misafirlerimize aşı kartını göstermeleri yönünde uygulamamızın başladığını aktaran bir sosyal medya çalışması gerçekleştirdik. Aşı olmayan misafirlerimizden de negatif PCR testlerini göstermelerini talep ediyoruz. Burada amacımız, aşı olma ve toplumsal sağlığı koruma yönünde herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi anlamında teşvik edilmesi. Tekrar burada da belirtiyorum: “Lütfen aşımızı olalım.”

ARED gündemine geri dönersek son iki ayımızın yine dolu dolu geçtiğini söylemek mümkün. Özellikle Ağustos ayının 25’inde, Eskişehir’de Sanayi Odası’nda, hem hemşehri hem de meslektaşlarım olan değerli sektör temsilcilerimizle bir araya geldiğimiz bir toplantı organize ettik. ARED faaliyetleri hakkında katılımcılara sunumlar yaptık, sektörel taleplerini alarak sorularını yanıtladık. ARED bünyesinde birlik olma yönündeki istek ve heyecanımızı paylaştık. Keyifli ve güzel bir deneyim ortamı sunan bu toplantımıza katılım gösteren tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

Diğer yandan 27.40.06 Nace kodunun “Işıklı tabela, ışıklı reklam panosu ve benzerlerinin imalatı” şeklindeki tanımının “Endüstriyel reklam ürünleri imalatı” olarak güncellenmesi amacıyla çalışmalarımız son dönemde oldukça ivmelendi. Sektör firmalarımızın TÜİK’e iletmesinin gerekli olduğu belge takibini merkez ofisimiz aracılığıyla gerçekleştirerek evrakların gönderimlerini sağladık. Bu değerli çalışmayı neticelendirmek yönündeki gayretimizin, sektörümüz adına oldukça olumlu sonuç ve kazanımlar olarak geri döneceğine inanıyorum.

Ağustos ayının bir diğer önemli girişimi de kalfalık / ustalık belgelendirme sınavının pilot uygulamasını, İstanbul’da gerçekleştirmek oldu. İş sağlığı ve güvenliği için zorunlu bir belge ve geçerliliği ömür boyu olan kalfalık / ustalık belgesi sınavına Endüstriyel Reklamcı (Tabelacı) mesleğinde 3 kişi kalfalık, 2 kişi ustalık, kaynakçılık mesleğinde 1 kişi kalfalık alanından katılım gösterdi. Sınavlar uygulamalı ve yazılı olarak, Ali Ülker Mesleki Eğitim Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirildi ve uygulama sınavı Derneğimizin iş birliğinde olduğu İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Sınav sürecindeki iş birliğinde bulunduğumuz tüm kuruluşlara buradan da teşekkürlerimi iletmek isterim.

Son dönemde üzerine yoğun biçimde kafa yorup emek sarf ettiğimiz bir diğer projemiz olan ARED Tabela ve Baskı Müzesi için girişimlerimizin sürdüğünü yinelemek istiyorum. Bu proje kapsamında tarihi tabela ve üretim ekipmanları konusunda desteklerinizi bekliyoruz.

Son olarak bildiğiniz gibi bu yıl ORES ana sponsorluğunda düzenlediğimiz 7. ARED Ödülleri’21 yarışmamızı hem profesyonellere hem de öğrencilere yönelik olarak gerçekleştiriyoruz. Yarışmamıza sektör temsilcilerimizin ürettiği, kamuoyuna açık alanlarda sergilediği ürünlerle katılmalarını bekliyoruz. Tüm sektör temsilcilerimizi, örnek niteliğindeki çalışmalarıyla yarışmamıza değer katmaya davet ediyorum. Yarışmamızı FESPA Eurasia 2021 fuarında finalize etmek de bizleri oldukça heyecanlandırıyor. 2-5 Aralık 2021 tarihlerinde, İFM’de düzenleyeceğimiz FESPA Eurasia 2021 fuarında meslektaşlarımızla buluşmayı iple çekiyoruz.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla.