Başkandan - Eylül 2019


Başkandan - Eylül 2019

Değerli Meslektaşlarım,

Büyük Önder M. Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919’da gerçekleştirilen Sivas Kongresi, manda ve himaye fikrinin reddedilerek, ulusal bağımsızlık düşüncesinin benimsendiği, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ne ışık tutacak kararların alındığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, tarihi bir kongreydi. Bu tarihi kongrenin 100. yıldönümünde Sivas’ta meslektaşlarımızla bir araya gelmek muhakkak ki çok anlamlıydı.

Genç ARED Başkanımız ve Yönetim Kurulu’nun da yanımızda olması ayrı bir mutluluk kaynağıydı. Sivas toplantımızın ilk göze çarpanı muhakkak ki misafirperverlikleriydi. Çevre il ve ilçelerden gelen meslektaşlarımızın etkisiyle geniş bir katılımın gerçekleştirildiği toplantımız, interaktif biçimde geçen ‘İş hayatında Düğüm Çözme’ semineriyle başladı ve araç kaplama eğitimiyle devam etti.

Her zamanki gibi fırçadan gelen değerli ustalarımızın anıları bizleri geçmişe götürdü ve bizlere hoş anlar yaşattı. Kendilerine günün anlamını belirtir şiltlerini takdim ederken, unutulmamış olmalarının mutluluğu sanki yüzlerine yansıyordu.

Genç ARED Başkanı ve Yönetim Kurulu olarak, Sivas İl Temsilcimiz öncülüğünde, Sivas Valisi Sayın Salih AYHAN’ı makamında ziyaret ederek ARED’i ve Sivas’ta bulunma nedenimizi anlattık, onlar da bize Sivas’ın tarihsel süreç içerisindeki öneminden bahsederek Sivas Kongresi’nin 100. Yıl etkinliklerinde reklamcı arkadaşların ortaya çıkarmış oldukları çalışmalardan ötürü teşekkür ettiler.  

Belediye Başkanı Sayın Hilmi BİLGİN’i ziyaretimizde, sektördeki meslektaşlarımıza toplu işyeri için arsa tahsis edilmesi halinde kuracakları kooperatifle, kentte istihdamı arttırmaya yönelik girişimlerine yardımcı olmalarını istedik ve sözünü alarak ayrıldık. Sivas’tan ayrılırken meslektaşlarımızla 10 Ekim’de Malatya’da buluşmak üzere sözleştik.

Uzun yıllardır sektörümüzün rakamsal verilerine ulaşmak ve sektörümüzü bilimsel verilerle tanımlamak en önemli hedeflerimizden biriydi. İstanbul Ticaret Odası 30 No’lu Bilgi, İletişim ve Medya Meslek Komitesi, 2016 yılında düzenlediği Endüstriyel Reklam Sektörü toplantısında talep ettiğimiz konulardan biri de sektör araştırmasıydı. Komitenin desteğiyle gerçekleşen bu bilimsel raporun hazırlanması sürecinde, biz de sektörümüzün faaliyet alanlarını günümüz koşullarına göre tekrar güncelleme imkanı bulduk.

Bu rapor sayesinde birçok meslek dalını içinde bulunduran ve multidisipliner bir yapıya sahip olan sektörümüzün tanımlanması tabelacılıktan, endüstriyel reklam ürünleri sektörüne geçiş tarihçesi yazılırken, hem sektörümüzün rakamlarla ifade ediliyor olması sağlanmış oldu hem de büyük bir boşluk dolduruldu.

Akademisyenlerimizin titiz çalışmaları ile bir yıla yakın süren, uzun soluklu bu değerli bilimsel kaynağın lansmanını 5 Eylül 2019 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda meslektaşlarımızın geniş katılımı ile gerçekleştirdik. Bu bilimsel kaynağın, bundan sonraki endüstriyel reklam ürünleri sektörünün önünü açacak ve gelişimine katkı sağlayacak olmasından ötürü tüm emeği geçen çalışmalara katkı koyan başta İstanbul Ticaret Odası’na ve Meslek Komitemize, İstanbul Düşünce Akademisi’ne, İstanbul Kalkınma Ajansı’na ve tabi ki ARED olarak kendimize çok teşekkür ediyorum.

Yaşamınızda sağlık, çalışmalarınızda başarılar.

Sevgi ve Saygılarımla.