Araçlarda K2 Belgesi…


Sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin günlük işleri arasında reklam ünitelerinin veya malzemelerin depodan monte edilecek yerlere taşınması ve demontajı halinde depoya taşınması işi büyük yer tutmaktadır. Şirketler bu işleri için kendi araçları yanında zaman zaman kiralama yöntemi ile de araç kullanarak sorunlarını çözmektedirler.

Bilindiği gibi Ulaştırma Bakanlığı tarafından muhtelif tarihlerde çıkarılan ve karayollarında taşımacılık kurallarını düzenleyen yönetmelikler ile getirilen kurallar gereği şehir içinde kendi faaliyet alanına ait ÖZMALI’ nı taşıyabilmek için K2 yetki belgesi çıkarılması ve bu araçların ruhsat sahibi ile taşınan malın irsaliyesinin de aynı şirket adına almasını zorunlu kılınmıştır. Bununla birlikte, bu hükmün uygulanması Ulaştırma Bakanlığı tarafından çeşitli genelgelerle durdurulduğundan bu zorunluluk nedeniyle herhangi bir sorun yaşanmamış ve şirketler araç kiralama sözleşmeleri yaparak taşıma işlerini yapmaya devam etmiştir. Ancak Ulaştırma Bakanlığı’nın en son çıkardığı 04.01.2010 tarih ve 21 sayılı genelgesinde öngörülen süre 30.04.2010 tarihinde sona erdiğinden ve süre uzatımı yapılmadığından, şehir içi taşımalarda K2 yetki belgesi bulunmayan araçlara idari yaptırım uygulanmaya başlanmıştır.

Şirketlerin K2 yetki belgesi nedeniyle uğraması muhtemel idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için K2 belgeli araçları ile taşımacılık yapmalarının gerekli olduğu görülmektedir.

Av. Ayşe Z. AYDIN

ARED Genel Koordinatörü

Açıkhavada Haberler / Temmuz-2011