7. ve 8. Dönem Başkanı - Ocak 2014


7. ve 8. Dönem Başkanı - Ocak 2014

Değerli Meslektaşlarım,

Ülkemizin içinde bulunduğu durumların bir an evvel düzelmesini temenni ederek yazıma başlamak istiyorum. Maalesef döviz kurlarının yaklaşık % 30 yükselmesi ile birlikte 2014 senesinin beklentilerimizden daha zor geçeceği yönünde bir tablo oluştu. Sektörümüzde kullanılan neredeyse tüm ana hammaddeler, ara ürün ve hizmetler döviz kurları ile ilişkili olduğu için maliyet yapılarımızda ciddi bir artış söz konusu olacağı muhakkak. Bu maliyet artışlarını kısa / orta vadede finansal yapısı güçlü şirketlerimiz kaldırabilir gözükse de tüm sektörün zorlanacağı bir süreç yaşanacak. Makine satıcılarımızdan, akrilik, folyo üreticilerimize, LED ithal eden firmalarımızdan, benzin fiyatları ile alakalı olarak nakliye fiyatlarına kadar tüm hizmet kalemlerindeki artışı müşterilerimize ne şekilde yansıtabileceğimiz ise her zamanki gibi bir soru işareti olarak kalmaya devam edecek görünüyor.

Krizlere alışık ve bağışık olduğumuz gerçeği ile bu tablodan gün sonunda faydalı çıkmak da olası. Bu dönemde maliyet yapılarımızı iyice gözden geçirmemiz, verimliliğe odaklanmamız, fiyat odaklı rekabet yerine katma değer yaratan ürün ve hizmetler sunmamız, mümkün mertebe yurtdışına mal ve hizmet satma imkanlarımızı zorlamamız gerekiyor. Birçok meslektaşımız geçmiş krizlerden daha da güçlenerek çıkmayı başardı. Sektörün yeniliğe çok açık olması, esnek düşünme kabiliyetimiz ile tecrübelerimizi birleştirdiğimizde yine de kazanan, pazar payını arttıran bir sektör olacağımıza inancımı koruyorum.

Yönetim Kurulu olarak 2014 yılı için yenilenmiş çalışma komitelerimizi oluşturduk. Çok güzel projelerimiz var. En önemlilerinden biri web sitemizin yenilenmesi ve sosyal medyada aktif olarak yer almak. Temel amacımız, üyelerimize sektörle ilgili yenilikleri duyurduğumuz, bilgi ve verilerle dolu, forumlara destekli tartışılan ve paylaşılan, çok sık yenilenen ve günümüz koşullarında teknik olarak hep güncel kalan bir platform yaratmak. Bu konu ile ilgili de ileride yapacağımız duyurularla birlikte sizlerin de katkıları ile tüm sektör oyuncularının “çevrim içi” kalacağı bir cazibe merkezi yaratmak hedefindeyiz.

12 ve 13 Şubat tarihlerinde 2014 yılı il toplantılarımızın başlangıcı olarak başkentimiz Ankara´da olacağız. Dolu dolu bir programla beraber sizleri de orada görmek, en büyük dileğimiz.

İşlerinizin bol ve bereketli geçmesini diliyor,

Saygılarımı sunuyorum.

K.Halil ELİGÜR
ARED Yönetim Kurulu Başkanı
Açıkhavada Haberler / Ocak 2014