7. ve 8. Dönem Başkanı - Ocak 2013


7. ve 8. Dönem Başkanı - Ocak 2013

Değerli Meslektaşlarım,

Uzunca zaman olmuş, Birol Başkanımın beni aradığı ve sıcak tonlamasıyla “Halil’cim…” diye başlayan konuşmasının ardından 2 sene geçmiş. Birol ağabey liderliğinde çalışma fırsatı yakaladığım değerli yönetim kurulu ile beraber ARED’in VI. Döneminde çok sayıda projeye imza atıldı. Yeni yönetim ve VII. Dönemin henüz başındayken toplantılarımızda oluşan sinerji ve motivasyonun çok üst düzeyde olduğunu mutlulukla gözlemliyorum. Stratejik açıdan aldığımız kararlar, bu motivasyonla birlikte Derneğimizi orta/uzun vadede çok daha güçlü bir yapıya kavuşturacak.

Geçtiğimiz iki ay içinde çalışma komitelerini oluşturduk. İl temsilcilerini atadık. 2013 çalışma planı ve ziyaret takvimimizi belirledik. Fuar ile ilgili sayısız görüşmelerimiz oldu. Ankara’da Mesleki Yeterlilik Kurumu ile bir görüşme yaptık. Mesleğimizin tanımının “Tabelacılık” yerine “Endüstriyel Reklamcılık” olarak kullanılması için sadece MYK değil, birkaç cepheden yol almak gerekliği ortaya çıktı. Bu konu ile ilgili tanımlanabildiğimiz ve bize faydası olacak her kurum ve kuruluşa başvurmak üzere bir plan geliştiriyoruz. Burada çok ciddi bir takım çalışması gerekecek. Konu ile ilgili üyelerimize danıştık fakat açıkçası bu manada hiç geri dönüş alamadığımızı da üzülerek belirtmek isterim. Biraz yapı olarak hep şikâyet eden, sorunları dile getiren fakat çözüme katkı koyma aşamasında çekingen davranan bir yapımız var. Bu maalesef genel bir sorunumuz. Başkanlığım boyunca sizlerden gelecek her türlü eleştiriye, görüşe ve öneriye bizzat yanıt vereceğimi ve mümkün mertebe sesimizin gür çıkması için tüm kanalları zorlayacağımı hatırlatmak isterim bu vesileyle. Her biriniz bizler için çok değerlisiniz ve inanın tüm yönetim kurulu arkadaşlarım, hem özel hem de ticari hayatlarından büyük özveriler göstererek burada bulunuyorlar. Tek ricamız biraz daha katılımcı olmanız.

Bildiğiniz üzere FESPA ile 2013 yılından itibaren yaptığımız işbirliği ile Dernek açısından çok önemli bir döneme girmiş bulunuyoruz. Artık ARED olarak “FESPA EURASIA” Fuarı’na ortağız. Birçok meslektaşımın bildiği üzere FESPA, Meksika, Brezilya, Barselona, Londra ve Çin gibi çok önemli bölgelerde uzunca süredir bu tip organizasyonları düzenliyorlar. Uluslararası anlamda çok ciddi bir uzmanlıkları var. İstanbul’da düzenlenecek olan fuar sadece Türkiye’nin değil, geniş bir coğrafi bölgenin merkez üssü olacak. Değişime, ilginç aktivite ve konuşmacılara, yeniliklere ve birçok yerli yabancı işbirliklerine sahne olacak FESPA EURASIA Fuarı’nın başarısı için tüm sektör oyuncularımızın katkısını bekliyor olacağız. Fuarımızdan yaratılacak olan değerin Derneğimize yansıması sayesinde üyelerimize ve sektör sorunlarına çok daha verimli çözümler buluyor olacağız.

Son olarak ESF (European Sign Federation)’nin ilk kez düzenlemiş olduğu “2020 yılı için bir tabela” tasarımı yarışması ile ilgili bir bülten göndermiştik. Konu ile ilgilenen her kurum ve kişinin, üniversite-lise ve tasarım okullarının bu yarışmaya katılmasını arzu ediyorum. Ödülü ülkemizden birinin alıyor olmasının değeri tartışılmaz.

Sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir sene geçirmenizi diler, Saygılarımı sunarım.

Halil ELİGÜR

ARED Yönetim Kurulu Başkanı

Açıkhavada Haberler / Ocak 2013