7. ve 8. Dönem Başkanı – Mart 2018


7. ve 8. Dönem Başkanı – Mart 2018

Sektörümüzün ve derneğimizin ikinci kuşağı Genç Aredliler’in organizasyonu ve yönetimiyle gerçekleşen Açıkhava Sektör Buluşması – Summit’18 ile bu yıla hızlı bir başlangıç yaptık. Reklamcılığın tüm aşamalarındaki sektör temsilcilerini bir araya getiren Summit, yedi farklı panel ile katılımcılarına da işletmelerini büyütme yönünde inovatif fikirler sundu. Summit sonrasında sizlerden aldığımız tam destek ile Genç Aredliler, bu etkinliği geleneksel hale getirmeyi planlıyor. Summit ile ilgili detayları ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz. Bu vesileyle derneğimizin tarihinde ilk defa bu çapta gerçekleşen etkinliğimizin tüm aşamalarını organize eden ve yöneten Genç Aredliler Yönetim Kurulumuza, sponsorluklarıyla katkı sağlayan firmalarımıza, profesyonelliğini etkinliğimize yansıtan sunucumuza, akışı başarıyla yöneten moderatörümüze ve sunumlarıyla değer katan konuşmacılarımıza bir defa daha buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Bildiğiniz üzere Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 2008 yılından bu yana dört yılda bir yenilenen protokolümüze istinaden İstanbul, Ankara ve İzmir’de üç meslek lisesinde ARED Endüstriyel Reklam Ürünleri Teknik Öğretim Programı ile sektörümüze kalifiye istihdam sağlanmasına destek veriyoruz. Süresi sona eren protokolümüzün imza aşamasında olduğunu ve üç okulumuzda da eğitimlerin süreceğini bildirmek isterim. Diğer taraftan Mesleki Yeterlilik Kurumu ile geçen yıl yaptığımız iş birliği protokolüne istinaden ulusal standartlarını resmileştirdiğimiz endüstriyel reklamcı (tabelacı) ile endüstriyel reklam ölçü, keşif ve montaj işçisi mesleklerinin yeterliliklerini oluşturmak üzere Şubat ayında MYK’ta resmi başvurumuzu yaptık. Bir yıl sürecek yeterlilik çalışması sonrasında iki mesleğimiz de belgelendirilebilir hale gelecek. Bu da sektörümüze nitelikli istihdam sağlarken, ürün ve hizmet kalitemizi artıracak, firmalarımızın doğru insan kaynağı seçimi ile zaman ve para kaybını engelleyecek ve rekabet gücümüzü artıracak. Standartlarda olduğu gibi yeterlilik hazırlama çalışmasını da bir yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz.

On bir yıldır her yıl farklı illere gittiğimiz ARED İl Toplantıları’nda bu yıl üç farklı il belirledik. Gittiğimiz illerde daha önce hiç bir araya gelmemiş sektör temsilcilerimizi buluşturmak, aralarındaki bağı güçlendirmek, Dernek faaliyetlerimizi ve FESPA Eurasia Fuarımızı birebir anlatmak ve sektörümüzün ihtiyaç duyduğu seminerleri düzenlemek amacıyla gerçekleştirdiğimiz il toplantılarımızda bu yıl 5 Nisan’da Samsun’da, 12 Temmuz’da Sakarya’da ve 13 Eylül’de Muğla-Bodrum’da olacağız. Tüm sektör temsilcilerimizin katılımına açık ve ücretsiz olan il toplantılarımızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

FESPA’nın global baskı fuarı bu yıl 15-18 Mayıs tarihlerinde Almanya’da Messe Berlin fuar alanında gerçekleşecek. FESPA bu yıl “Dijital Corrugated Experience” (Dijital Oluklu Karton Ambalaj Deneyimi)” adıyla yeni bir alan daha ekliyor. Oluklu karton ambalaj baskı uygulamalarıyla ilgili konferansların da gerçekleştirileceği bu alan, FESPA 2018 Fuarı’na yeni bir format kazandıracak. Ayrıca ARED Endüstriyel Reklam Ödülü 2017 finalistlerimizden ve Ankara Üyemiz Morova Reklamcılık “Expo 2017 Astana” adlı projesi ile FESPA Ödülleri’ndeki halk oylamasında finale kaldı. Kazananlar 16 Mayıs’ta FESPA Gala Yemeği’nde açıklanacak. Hem FESPA fuarındaki yeni formatı yerinde görmek, hem de FESPA Ödül Töreni’ni yakından izlemek üzere biz de ARED Yönetim Kurulu olarak FESPA Berlin 2018 Fuarı’nda olacağız. Sizlerin de takip ettiği üzere FESPA Euraisa 2017 Fuarımızın rakamsal verilerle özetlendiği fuar sonrası raporumuz yayınlandı. FESPA Eurasia 2017 Fuarı, 7-10 Aralık tarihlerinde dört gün süresince 8,761 tekil ziyaretçi ağırladı. Ekonomik dalgalanmalara ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın zorlu koşullarına rağmen geçen yıl 8,232 olan ziyaretçi sayısında bu yıl artış oldu. Bu da sektörümüzün 2018 yılından beklentilerinin olumlu olduğunu gösteriyor. FESPA Eurasia Fuarı bu yıl 6-9 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Fuar yeri değişikliğinin olumlu etkileri katılımcılarımıza da yansıyacak. FESPA Eurasia Fuarı katılımcı ve ziyaretçilerimize destekleri için çok teşekkür ediyor, sizleri yeni yerimizde ağırlamak için sabırsızlıkla bekliyoruz.

İşlerinizin bol ve bereketli geçmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum.

Halil Eligür

Açıkhava Reklamcıları Derneği

Başkan

halileligur@ared.org.tr