7. ve 8. Dönem Başkanı – Eylül 2017


7. ve 8. Dönem Başkanı – Eylül 2017

Değerli Meslektaşlarım,

Bildiğiniz gibi, MYK Mesleki Yeterlilik Kurumu ile 23 Ocak’ta “Ulusal Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü” imzalayarak Endüstriyel Reklamcı (Tabelacı) ile Endüstriyel Reklam Ölçü Keşif ve Montaj Ustası mesleklerinin standartlarını hazırlamak üzere yetki almıştık. Bu kapsamlı proje için öncelikle konusunda uzman Pamir Uygunluk Değerlendirme firması ile anlaşarak Hakan Coşkun ile çalıştık. Projenin bir parçası olarak da 14-15 Nisan tarihlerinde Ankara’da “Endüstriyel Reklamcı (Tabelacı) ile Endüstriyel Reklam Ölçü Keşif ve Montaj İşçisi Meslek Standardı Oluşturma Çalıştayı”nı gerçekleştirdik. 17 sektör temsilcisinin değerli bilgi birikimi ve tecrübeleriyle oluşan taslak meslek standartları, MYK sektör temsilcisinin uygunluk görüşü ile diğer kurum ve kuruluşların da görüşlerine açıldı. Taslak meslek standartları 92 kurum ve kuruluşa görüş ve değerlendirme formu eşliğinde gönderilirken, ARED web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından da kamuoyunun görüşüne sunuldu.

Bir aylık görüş alma süreciyle son hâlini alan taslak meslek standartlarımız, 9 Ağustos’ta Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda gerçekleşen Metal Sektör Komitesi 39. Toplantısı’nda komite üyelerince değerlendirildi ve revizyonları yapıldı. MYK Metal Sektör Komitesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu temsilcilerinden oluşuyor. Komite üyelerinin değerlendirmeleriyle seviye 3 olan “Endüstriyel Reklam Ölçü Keşif ve Montaj İşçisi” mesleğinin seviyesinin 4 olarak güncellenmesi kararlaştırıldı. Komite toplantısı ile en son hâlini alan taslak meslek standartlarımız, MYK Yönetim Kurulu’na sunulacak ve onaylanan taslak standartları Resmi Gazete’de yayımlanarak ulusal meslek standardı niteliği kazanacak. Son aşamasına gelen çalışmamızın 1-2 ay içerisinde sonuçlanmasını ve FESPA Eurasia 2017 Fuarı’mızda lansmanını yapmayı hedefliyoruz.

MYK Metal Sektör Komitesi 39. Toplantısı’nda, multi disipliner bir yapıya sahip sektörümüzün faaliyet alanlarını ve hangi meslekleri kapsadığını tanımlayarak komite üyelerini bilgilendiren ve komitenin takıldığı tüm maddelerde gerekli bilgilendirmeyi sağlayan Şahin Acar’a ve bu toplantıda kendisini yalnız bırakmayan Aynur Çakır, Erol Gökmen, Selçuk Aygüler, Ümit Çetin, İlyas Çiçek, Pamir’den Hakan Coşkun’a ve komite üyelerine katkıları için hem sektörümüz hem de Derneğimiz adına çok teşekkür ediyorum.

İşlerinizin bol ve bereketli geçmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum.

Halil Eligür

Açıkhava Reklamcıları Derneği

Başkan

halileligur@ared.org.tr