7. ve 8. Dönem Başkanı - Eylül 2013


7. ve 8. Dönem Başkanı - Eylül 2013

Değerli Meslektaşlarım,

Sektörümüz için yeni ve farklı bir bakış açısı getirecek olan FESPA EURASIA Fuarımız için geri sayım başladı. 3-5 Ekim’de İstanbul CNR’da düzenlenecek olan fuarımız, yaz sezonunun sonlandığı ve dolayısı ile tüm sektör oyuncularının işlerinin yoğunlaşacağı bir dönemin tam başında düzenleniyor.
ARED Yönetim Kurulu olarak göreve başladığımız bu dönemde en öncelikli konumuz bu fuar organizasyonuydu. Kısa, orta ve uzun vadede Derneğimize maddi katkı sağlayacak bu projenin başarısı aynı zamanda Derneğimizin başarısı olacaktı. Bu anlamda 2013 senesi içinde gerçekleştirdiğimiz il toplantılarımızda ve görüşebildiğimiz, buluşabildiğimiz her ortamda bu fuarın duyurusunu ve tanıtımını yapmaya çalıştık. Sadece bizler değil, yurtdışında da düzinelerce profesyonelle FESPA ekibi, hem katılımcı hem de ziyaretçi anlamında yoğun olarak mesailerini sürdürüyorlar. Fuarımızın sadece yurdumuzda değil, tüm çevre ülkeler ve komşularımız açısından ilgi odağı olmasını bekliyoruz. Geçen hafta içinde İtalya´daydık ve orada da tüm dernek ve federasyonlara bu aktivitemizi üyeleri arasında duyurun mesajları verdik ve onları davet ettik. Hatta komşumuz Bulgaristan’dan toplu bir ekip fuarımıza tur düzenliyor. Irak, İran, Arap Yarımadası Ülkeleri, Kafkaslar ve Rusya gibi birçok ülkedeki sektörle ilgili kişilere binlerce davetiye gönderildi ve duyuru yapıldı.

Avrupa kıtasındaki meslektaşlarımızın üretimden yavaş yavaş uzaklaştığı ve daha çok verime odaklanıp proje yönetimi ve destek hizmetlerine yoğunlaştığını gözlemliyoruz, son yıllarda. Geçen 10-15 yıl boyunca üretimi kaydırdıkları Doğu Avrupa Ülkeleri de Avrupa Birliğine girdiler veya girmek üzereler. Dolayısı ile bu ülkelerde de maliyet yapısı gün geçtikçe artmakta. Ülkemiz gerek gümrük anlaşması gereği gerek nispi avantajlı maliyet yapısı ve eşsiz coğrafi konumu ile çok avantajlı bir konumda bulunuyor. Sektörümüzdeki bilgiyi, tecrübeyi, üretimdeki yöntem bilgisini ve katma değeri bu avantajlarla birleştirip pazarımızı çok geniş bir coğrafyaya yaymanın an meselesi olduğu kanaatindeyim. Dolayısı ile bu fuarın uluslararası olması, alınacak yeni yatırım kararları ve tanışılacak yeni kişiler ve firmalar bu fuardaki potansiyeli daha da önemli kılıyor. Hem bu nedenlerle hem de bu fuarın başarısının Derneğimize olan katkısı nedeniyle yaratılacak değerin yine üyelerimiz ve sektörümüz açısından sizlere fayda sağlamasını hedeflediğimizden dolayı tüm sektör oyuncularını bu fuara davet ediyoruz.
ARED Yönetim Kurulu olarak tüm fuar süresince orada olmaya çalışacağız. Lütfen ARED standına da uğrayın sizleri görmek, bilgi alışverişinde bulunmak isteriz.
Bu vesileyle tüm meslektaşlarımıza bol ve hayırlı kazançlar temenni ediyor, fuarda görüşebilmeyi umut ediyorum.

Saygılarımla,

K.Halil ELİGÜR
ARED Yönetim Kurulu Başkanı
Açıkhavada Haberler / Eylül 2013