İlan Reklam Vergisi karmaşası şimdi de fuarcılığı vurdu [ 25 Mart 2022 ]


İlan Reklam Vergisi karmaşası şimdi de fuarcılığı vurdu

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN :

İlan ve reklam vergisi rakamlarının yüksek olması sorununa şimdi de fuar baskınları eklendi. İlgili maddelerde yoruma açık ifadeler olması nedeniyle her belediyede ilan ve reklam vergisi farklı uygulanırken son dönemde yerel yönetimler baskınlar yaparak fuar stant alanlarından vergi talep etmeye başladı.  Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED), yaşanan sorunların aşılması için tüm tarafları çözüme davet ediyor…

İlan ve reklam vergisi rakamlarının yüksek olması sorununa şimdi de fuar baskınları eklendi. İlgili maddelerde yoruma açık ifadeler olması nedeniyle her belediyede ilan ve vergisi farklı uygulanırken son dönemde yerel yönetimler baskınlar yaparak fuar stant alanlarından vergi talep etmeye başladı.  Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED), yaşanan sorunların aşılması için tüm tarafları çözüme davet etti.

Fuarcılık sektöründe reklam vergileri konusunda tartışmalar büyüyor. İlan ve reklam vergisi rakamlarının yüksekliğinden şikayetçi olan fuarcılık sektörü, uygulamanın da hatalı olduğunu belirterek bir düzenleme bekliyor.

İlan ve reklam vergisinin konusu, mükellef ve sorumlusu, istisna ve muafıkları, tarifesi, tarhı ve ödenmesine dair detaylar, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 12-16. maddelerinde anlatılıyor. Ancak ilgili maddelerdeki yoruma açık ifadeler ve günün şartları paralelinde güncellenememiş olması, ilan ve reklam vergisinin her belediyede farklı uygulanmasına yol açıyor.  

‘Acil bir çalıştaya ihtiyaç var’

İlan ve reklam vergisinin etkilediği sektörlerden biri olan açıkhava ve endüstriyel reklam sektörü de yıllardır yerel yönetimlerle benzeri sorunları yaşıyor. Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED) Başkanı Şahin Acar, reklam panolarının, bir kentin mobilyaları olmakla birlikte kültürünü yansıtma, kişileri yönlendirme, adres bulmayı kolaylaştırma, markaların kurumsal kimliklerini sergileme gibi pek çok görev üstlendiğini, ışıklı reklam panolarının ise şehre canlılık ve hareketlilik kazandırırken şehrin caddelerini, sokaklarını aydınlatarak güvenliği artırdığını belirtiyor. Acar, ilan ve reklam vergileriyle ilgili şöyle konuşuyor: “Güzel yazı yazma yeteneğiyle tabela fırçacılığı şeklinde bir sanat olarak başlayan mesleğimiz, teknolojinin gelişimiyle endüstriyel ekipmanlarla üretilen açıkhava ve endüstriyel reklamcılığa evrildi. Sektörümüzün bu değişim sürecine paralel olarak ilan ve reklam vergilerinin de güncellenmesine ve ışıklı reklamların özendirilmesine ihtiyaç var. İlan ve reklam vergileri yasasının güncellenmesi amacıyla, yerel yönetim temsilcileri, açıkhava ve endüstriyel reklam sektörü temsilcileri, reklam veren temsilcileri, akademisyenler, hukuksal danışmanlar gibi ilgili tüm tarafların temsil edildiği bir çalıştaya ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.