Dev sektör teşvik kapsamı dışında kaldı [ 11 Nisan 2020 ]


Dev sektör teşvik kapsamı dışında kaldı

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN :

Ekonomiye yıllık 9 milyar dolarlık katkı sağlayan ve 125 bin kişiye iş imkanı sunan açıkhava reklamcılığı ve endüstriyel reklam sektörü, mücbir sebep kapsamı dışında kaldı. Uzaktan çalışma imkanı olmayan sektör teşviklerden faydalanmak için destek bekliyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgını halk sağlığının yanında birçok sektörü de olumsuz etkiliyor. Yıllık 9 milyar dolarlık iş hacmine sahip olan ve 125 bin kişiye istihdam sağlayan açıkhava ve endüstriyel reklam sektörü de zor günler geçiriyor. Uzaktan çalışma imkanı olmayan sektör, mücbir sebep kapsamı dışında bırakıldığı için teşviklerden faydalanamıyor. Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED), teşviklerden yararlanmak için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, 42 ticaret ve sanayi odası, 266 milletvekili, 2 ulusal radyo ve 2 ulusal TV kanalına verdiği röportajlar, 30 ulusal radyo ve TV kanalının whatsapp hattına gönderdiği video ile birlikte çeşitli sektör konfederasyonlarına da başvuruda bulundu.

Siparişler durdu, istihdam tehlikede 

ARED Başkanı Ahmet Özdemirel, 10 binden fazla işletmenin tehlikeye girdiğini belirterek, “Birçok işletmenin faaliyetlerini geçici olarak sonlandırması ve etkinliklerin iptali, siparişlerin kesilmesi ve devam eden projelerin askıya alınmasına neden oldu. Sektörümüzdeki birçok işletme küçük ölçekli olup bu koşullar altında mevcudiyetleri tehlikeye girdi. Hizmet verdiğimiz hemen hemen her sektör mücbir sebep kapsamında kabul edilerek desteklenirken sektörümüz kapsam dışında kaldı” dedi. 

Sektör ne bekliyor?

Özdemirel, mevcut ekonomik ortamda tüm paydaşlarının yanında olma bilinciyle çözüm üretmeye çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu: “İşyerlerimizin su, elektrik, doğalgaz gibi giderlerine ait ödemelerinin süreç bitene kadar ertelenmesini bekliyor. Ayrıca vergiler ve SGK primleri gibi kamuya yapılan ödemelerde indirime gidilmesi ve süreç bitene kadar ertelenmesi hepimizin faydasına olacaktır. Zorunlu izin dönemlerinde SGK ödemelerinin alınmaması, maddi destek sağlanması, kısa çalışma ödeneğine ilişkin gün ve prim şartlarının bir defaya mahsus olmak üzere tamamen kaldırılması da taleplerimiz arasında. Küçük ve orta ölçekli firmaların kredi ödemelerinin temerrüde düşmeden yapılandırılması, KGF ve KOSGEB kredilerine ulaşımın kolaylaştırılması bizi biraz olsun rahatlatacaktır.”