Veli Çilek

18 Mart 1962’de Kastamonu ili, Azdavay ilçesi, Başakçay Köyü’nde 7 çocuklu Çilek Ailesi’nin 6. çocuğu olarak doğdu. İlkokulun ilk iki yılını Başakçay’da geriye kalan kısmını Ankara’da tamamladı. 1975 yılında 13 yaşındayken Nokta Reklam’da, Abdülbaki Torunoğlu’nun çırağı oldu. Önce kurşun hurufat ile damga ve kaşe yapmayı, hemen ardından ise pantograf yazmayı öğrendi. Tabelaları fırça ile hazırlarken, zaman içinde şablon kullanımına ve boya tabancası ile yazıma başladı. Çıraklığı, kalfalığı ve ustalığı, Rahmetli Ustası Büyük Üstat Abdülbaki Torunoğlu’nun yanında geçti.

1982 yılında evlenerek askere gitti, 1984 yılında asker dönüşü Nokta Reklam’da çalışmaya devam etti. Yıllar geçtikçe Ustası yaşlanıyordu ve işi devretmek istiyordu. 1988 yılında Nokta Reklam’ı 20.000 TL ödeyerek, hemen hemen bir apartman dairesi fiyatına devraldı. Atölyede bir telefon bir de pantograf makinesinden başka kıymetli eşya yoktu. Arkadaşları o dönem bu bedeli çok görüp engellemeye çalışsalar da Veli Çilek, Nokta Reklam’a, O’nun adına, geçmişine ve ustasının emeğine değer veriyordu. O günden beri 42 yıl geçti ve Nokta Reklam kendisine, kendisi de O’na baktı.

35 yıl önce başlayan mutlu bir evliliği var. Yıllar içinde ailesi 3 kız çocuğu ile genişledi. Ülkesinin geleceği için eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyordu. Kızlarını okumaları için her zaman destekledi. Biri kimya mühendisi, biri şehir ve bölge planlamacısı oldu, hatta kızları  yüksek lisanslarını yapıyorlar. Diğer kızı ODTÜ Gıda Mühendisliği’nde akademisyen.

Kendi mesleğinde 1990’lı yıllara kadar daha çok el emeği ve zanaatı kullandı. 1990’lı yılların başında Türkiye’de teknolojik gelişim ve ihtiyaç hissedilmeye başladı. O yıllarda bilgisayarlı plotter kesim yöntemini benimsedi. 1990’lı yılların sonunda dijital baskı ve lazer teknikleri ortaya çıktı. Şimdilerde sıklıkla dijital baskı, lazer kazıma ve plotter kesim teknikleriyle çalışıyor.

Sürekli teşvik ettiği genç çalışanları ve yakın arkadaşları zaman içinde kendi işlerini kurarak çok başarılı oldular. İlk kalfası Recep Kaçar Dadaş Reklam’ı, ilk çırağı Mehmet Yılmazer Mert Reklam’ı kurdu. İkinci çırağı Şükrü Yakışık Yonca Reklam Matbaa ile kendi işini var etti. Orhan Çekinmez Or-Çe Reklam’ı kurdu. Mehmet Bıyık Kardeşler Reklam’ı kurdu. Yine yanında çalışan Sami Yıldırım Cenk Reklam’ı, Muhsin Dursun Kutay Reklam’ı ve Yunus Bedir ise Lider Reklam’ı kurdu.

Veli Çilek, geniş kapsamlı işlerini dostlarının firmalarıyla yürütüyor. (Mehmet Gönülal – Reklam Ofis ve Ali Öz -Reklam Market). Beraber büyürken, yaptıkları çalışmalarla reklamcılık sektörünün de büyümesine katkıda bulundular.

Birçok firma ve kuruma hizmet verme şansı oldu. TRT, Milli Prodüktivite Merkezi, McDonald’s, Burger King, Zafer Dershaneleri, Zafer Koleji, Final Dergisi Dershaneleri, Şampiyon Dershane, Bilim Dershaneleri ve Budget – Europcar Araç Kiralama, GATA Turizm, Gazi Anadolu Lisesi, Bilim Okulları, Bilim Koleji, Onkoloji Hastanesi övgü toplayan ve uzun soluklu işlerinden bazılarıdır. Devlet kurumlarıyla çalışırken ülkesine fayda sağladığını düşündü. Müşterisi olan firmaların sahipleri ise aynı zamanda dostları oldular.

Veli Çilek, ustasının işiyle birlikte işyerini ve ismini de devrettiği şanslı insanlardan. Özellikle Ankara’da, bir yandan ustasının dürüstlüğünü taşırken, diğer yandan o işyerini daha iyi seviyeye getirebilen ender insanlardan olduğunu düşünüyor. Kendi dönemini ‘reklamcılıkta ikinci kuşak’ olarak adlandırıyor. Bu dönemde faaliyet gösteren reklamcıların çok şanslı olduğunu biliyor ve bunun ilerleme, gelişim ve teknoloji olarak bir dönüşüm evresi olduğunu belirtiyor. Basit bir fırçayla, el emeğiyle tanıtımları yazarken, şablon kullanımına, şablonlardan “plotter”a, “plotter”dan lazere ve sonrasında dijital ortamdaki imkanlara…

Çok sevdiği ustasının bu imkanların birçoğunu kullanma fırsatı olmadı. Bazılarını ise ömrü yetmediği için göremedi. Veli Çilek, 40 yıl önceki heyecanla çalışıyor ama bazen “Acaba yıllar sonra bu iş nasıl yapılacak ve ben neleri göremeyeceğim?” diye düşünüyor.

A. Baki

A. Baki

A. Torunoğlu

A. Torunoğlu

A. Baki

A. Baki

V-5 V-9 V-3 Nokta Rek. Tabela V-10 V-4V-6 V-7 V-8veli 1978 veli 1995 veli çilek 78

Bu yazıyı paylaş: