Umur Yaşar Cevahir

1958 yılında Rize’de doğdu. Mesleğe 8-10 yaşları arasında evde kendi çabalarıyla tuval çakıp resim yaparak, yazı yazıp ödev sayfaları düzenleyerek başladı.

1970’li yıllarda okumak için İstanbul’a geldi ve AET Reklam’da çalıştı. Üniversitede iktisat okurken bir yandan da Cağaloğlu’nda Mustafa Kar’dan mesleği öğrenmeye devam etti.

Yaklaşık beş yıl süren bankacılık serüveninin ardından kendi işini yapmaya karar verdi.

Topkapı Otogar’da elinde ıstakası ve torbasıyla Aksaray’a kadar yürüyerek işyerlerinin cam yazılarını, dolmuşların güzergah yazılarını yazardı. Bazen de duvar resimleri yapar, işyerleri ve bina teraslarının duvarlarını tablo gibi süslerdi.

1978-1980 yıllarında Merter’de kendi işyerini açarak gerçek anlamda ticari hayata ilk adımını attı. O dönemlerde ışıklı reklam için yapmış olduğu rezistans sistemi şu an piyasada yüksek fiyatlarla satılan sistemin amatör prototipi de denilebilir. Bu sistemde ısı ayarını, rezistansın ucuna takmış olduğu elektrikli ısıtıcı taşı ve içine döşeli rezistans ile aradaki mesafeyi azaltıp çoğaltmakla sağlardı. Bu aletle “Pres Fan” diye tabir edilen 3mm’lik pleksiglas levhalar yaptı.

Umur Yaşar Cevahir, endüstri mühendisi olan oğlu Yunus Emre Cevahir ile birlikte atölyeciliği yok denecek kadar azaltmış, uygulama ekibi ile dijital baskı ve kopyalama merkezi olarak, Cevahir Reklam Dijital Baskı ve Kopyalama Merkezi adlı firmasında çalışmalarına devam etmektedir.

sagdaki umur y.cevahir (466x640)

Bu yazıyı paylaş: