Taner Ahmet Saraç

3 Ağustos 1953’te Rize’nin Pazar ilçesinde doğdu. Okul yıllarında güzel yazı, resim yeteneği ve kaligrafisinin de iyi olması nedeniyle amatörce afiş ve benzeri işleri yapmaya başladı. Daha sonra ilçedeki çay fabrikasının ressam kadrosunda çalıştı. Yazma hevesi, zamanla ilçenin koşullarında görevi haline geldi; çevreden bakkal, kasap vb.nin tabela taleplerini ilçenin güç koşullarında yerine getirmeye çalışarak bir bakıma ilçenin amatör tabelacısı oldu. Ankara’da tamamladığı askerliği sonrasında önceden bu işle uğraşmışlığı olduğu ve kendini bu mesleğe yakın hissettiği için reklamcılık alanında yürümeye devam etti.

Reklamcılık sektöründe 70’li yıllarda Ankara’nın önde gelen firmalarından İzzet Reklam’da (İzzet Halkman 1937-2004 / Ertürk Dölek 1939) çalışmaya başladı. Taner Ahmet Saraç, 77’de İzzet Halkman’ın ortağı Ertürk Dölek’ten ayrılmasıyla kurduğu İzzet Halkman/İzzet Reklam’a Recep Sakın’la birlikte ortak oldu. 78’de yine aynı arkadaşıyla birlikte kendi firmalarının kuruluş hazırlıklarını yapmak için İzzet Reklam’dan ayrıldılar ve bir süre sonra Grafik Reklam’ı kurdular. Hızla gelişip büyüyen firma, 1988 yılında Grafik Yapı, Dekorasyon ve Reklam Hizmetleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti. unvanı ile şirketleşti ve reklamcılığın yanı sıra bankaların tadilat ve dekorasyon işlerini de yapmaya başladılar.

1993 yılında Saraç’ın ortağı Recep Sakın’dan şirket hisselerinin diğer kısmını da devralmasıyla kurumsal bir yapıda çalışmalarını sürdüren Grafik Reklam, günümüze kadar Türkiye’nin birçok yerinde Etibank şube dekorasyonlarını, cephe reklam panoları ile fuar stand ve organizasyonlarını, Halk Bankası şube dekorasyon ve cephe reklam panolarını, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası cephe reklam panolarını, PTT merkez ve şubelerinin ışıklı gişe yazıları, reklam panoları ve plexiglass telefon ankesörlerini, Türk Telekom merkezleri iç ve dış mekan panoları ile telefon ankesörlerini, Ankara Metrosu ve Ankaray’ın istasyon panolarını ve iç mekan yönlendirme sistemlerini, Türkiye İş Bankası şubeleri cephe reklam panoları, iç mekan led ışıklı görselleri, ATM kabinleri ve siperliklerini (halen devam etmektedir) ve Başkent Üniversitesi yerleşkesi ve Hastanesi yönlendirme sistemleri ve cephe panolarını yaptı.

Danimarka kökenli Modulex Mimari Yönlendirme Sistemleri’nin Ankara bayiliğini de yapan firma birçok özel sektör kuruluşu ve AVM’lerin iç ve dış yönlendirme sistemleri ile benzeri işlerini, cephe panoları, totem, çatı ve yol tabelaları, dijital baskılı vinil germe panolar, araç giydirme, sergileme standları, led ışıklı hareketli panolar vb. işlerini başarıyla tamamlayarak haklı referanslar edindi.

O yıllardan tanıdığı ve anımsadığı Ankara’nın ünlü ustaları: Patronu ve daha sonra ortağı olan İzzet Halkman/İzzet Reklam, patronu Ertürk Dölek/Er Reklam, ortağı Recep Sakın/Grafik Reklam, ustaların ustası Hayri Altınfırça ve Cem Usta, Baki Torunoğlu/Nokta Reklam, Celalettin ve Ömer Morova/Morova Reklam, Tayyar Nakkaşoğlu-Çetin Leventoğlu/Canel Reklam, Mahmut Bilal/Zühal Reklam, Muharrem Kölay/Net Reklam, Orhan Seyri/Seyri Reklam, Ressam Abdullah Taktak ve oğlu Saim Taktak/Taktak Reklam, Celal Yapar/Süper Reklam, Erol Yalçın/Aya Reklam, Cemal Alpüren/Alp Reklam, Orhan ve Nurhan Önder kardeşler/Önderglas ve Neoncu Nesim Usta ve niceleri…

Dijital baskı makinalarının olmadığı o yıllarda bir ressam ustalığıyla sinema afişi yaparak mesleğe başlayan birçok usta, fırça ile tabela yazarak yaşamını sürdürürken bir yandan da değerli ustalar yetiştiriyordu Başkent Ankara’da… Taner Ahmet Saraç, bunların içinde ressamlığı ve tabelacılığının yanında akordiyon ve org çalabilme yeteneği de olan İzzet Halkman’ı ve yaşayan yaşamayan tüm ustalarımızı saygı ile anıyor.

Evli, bir kızı ve bir oğlu olan Taner Ahmet Saraç, sektörde özgün çalışmaları ile mesleki yaşamını Ankara’da sürdürüyor.

Açıkhava Reklamcıları Derneği ARED Ankara örgütlenme çalışmaları, il sekreterliği ve ARED 4.Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunan ve bir kızı ile oğlu olan Taner Ahmet Saraç yaşamını Ankara’da sürdürmektedir.

02

Bu yazıyı paylaş: