Şevki Koraltürk

Meslek hayatına Cağaloğlu’nda ağabeyi Ressam Cumhur Koraltürk’ün yanında çırak olarak başladı. Ağabeyinin sac levha üzerine yazdığı “Maaşallah” tabelalarını Eminönü, Sirkeci civarındaki minibüs ve otobüslere satarak geleceğin ilk adımlarını attı.

Daha sonraları tabela imalatına yatırım yapan diğer ağabeyi Gürbüz Koraltürk’ün yanında çalışmaya başladı ve orada da bir çıraklık eğitiminden geçti. Her iki ağabeyinden de gerekli donanımı alarak kendini geliştirdi.

Oturdukları muhit olan Bayrampaşa’da 1966 yılında ilk firması olan “Altın Fırça Reklam”ı kurarak meslek hayatına başladı. Kısa sürede İstanbul’da en iddialı tabelacılardan biri olan Şevki Koraltürk, ışıklı-ışıksız tabela, bez afiş, siyasi lider posterleri alanında eşsiz çalışmalarda bulundu. Altın Fırça Reklam artık “Altın Fırça Şevki” olarak anılıyordu.

Seçim afişleri ve siyasi lider posterleri alanında bir çığır açan Şevki Koraltürk, teknolojiyi de çok yakından takip ederek 1990 yılında kesici plotter alarak bilgisayar destekli folyo kesim alanına dahil oldu. Yeni sloganı “1 günde, 1 saatte tabela” yeni ismi ise “Koraltürk Reklam” olarak tazelendi. Şevki Koraltürk, sayılamayacak kadar referansa sahip olan iş kapasitesini yeni teknoloji ile sıkı sıkıya perçinledi. 15 senesini dolduran bu yatırımın ardından 2005 yılında dijital baskı sektörüne de girerek yeniliklere ne kadar açık olduğunu kanıtladı.

İş hayatı ve aile hayatı dışında sağlık problemleri ile de çok meşgul oldu. Ne olursa olsun her zaman önce işi, verdiği sözleri ve iş kalitesi herşeyin önünde idi. Günde dört saat diyalize girerken çıkışta tekrar iş yerine gelir ve bunu 12 yıl boyunca sürdürdü. Şevki Koraltürk, 2007 yılında aramızdan ayrıldı.

Saygıyla Anıyoruz.

Bu yazıyı paylaş: