Salih Murat Denizhan

10 Nisan 1958 yılında İzmir, Selçuk’ta doğdu. 1975 yılı bir yaz günü, memleketi İzmir’in Selçuk ilçesinde, öğretmen arkadaşı bir eczanenin camına yazı yazarken boya kabını tutuyordu. Arkadaşının ısrarı ile fırçayı eline aldı ve bir tabela yazdı. Bu tabela Kuşadası yolu üzerinde Milli Park’ta bir iş yerine takıldı ve bundan çok mutlu oldu. Mesleğe başlaması tamamen bir tesadüfle oldu.

İkamet ettiği Lüleburgaz’a döndüğünde amatörce de olsa tabelalar yazmaya başladı. Hem Eğitim Enstitüsü’ne devam etti hem de tabelacılık yaptı. Öğretmen olduktan sonra tayini çıktığı halde tabelacılığı seçti. 1980 yılında Lüleburgaz’da belki de Trakya Bölgesi’nde ilk resmi tabelacı olarak Murat Reklam adıyla firmasını kurdu ve faaliyete başladı.

Lüleburgaz ve çevresinin ticari yönden gelişmişliği sayesinde kurumsal fabrika ve firmalarla (Trakya Cam Sanayi, Tikveşli, DanoneSA, Trakya Döküm, TPAO, Tarım Kredi Koop, Enka, Doğuş) çalışma imkanı buldu.

Yağlı boya ve serigrafi çalışmalarını 1994 yılına kadar sürdürdü. Bu yıllarda reklam sektöründeki bilgisayar yazılımı ve makine destekli gelişmelerle bir plotter alarak folyo uygulamalı tabelacılığa geçti.

Salih Murat Denizhan, 2007 yılında emekli olmasına rağmen mesleğini Murat Reklam adı altında sürdürmektedir.

Salih Murat Denizhan’ın bir anısı:

1992 yılı Kınalı-Edirne oto yolunu Doğuş Holding yapıyordu ve açılışı Rahmetli Turgut Özal yapacaktı. Salih Murat Denizhan’dan bir helikopter pisti çizimi istendi, asfalta plastik boya ile helikopter pisti çizdi. Bir yetkilinin “toprak yamaca bir de Doğuş yazılsa çok iyi olurdu ancak toprağa da boya olmaz ki” sözü üzerine, harf boyu 30m olan Doğuş (yazı tipi tırnaklı harflerden oluşan bir fonttu) yazısını tarla denilebilecek zemine, sönmüş kireç ve alçı tozunu elleriyle dökerek yazdı. Ertesi gün açılış sonrası çok beğenilen bu çalışmadan ötürü firma yetkilileri tarafından tebrik edildi.

1983 198420041986 bir çalışma yağlı boya 2000 yılıBeze yazı2011 işyerimde turgutbey otoyol1992 yağlı boya tabela

Bu yazıyı paylaş: