Ramis Gül

1946 yılında Amasya Gümüşhacıköy Aşağıovacık Köyü’nde doğdu. İlk ve orta eğitimini Merzifon ve Tokat’ta tamamladı. Sanatın resim ve müzik alanına olan aşırı ilgisi reklam dalında hizmet vermesine neden oldu.

Ortaokul yıllarında 13-14 yaşında Merzifon’a yeni açılan Yapı Kredi Bankası camına varak ya da yaldız yazı yazan bir tabelacı ustasını saatlerce izlemesi belleğinden silinmeyen anılarındandır. Ramis Gül, “Tasarlamak düşünceyi, amacı somutlaştırıp görsel konuma getirmek onu hizmete sunmak tabi ki reklamcılık sektörüdür” diyor.

Tabela ustalarının yanında yardıma yönelik çalışmaları oldu. Daha sonra Ankara’da 1974 yılında Ünalan Reklam’da Soner Ünalan ile çalışmaya başladı. Soner Ünalan ustası olmakla birlikte aynı zamanda Gazi Eğitim Resim Bölümü’nde sınıf arkadaşı idi. Ankara’da tabela, vitrin yazıları, bez afişler, serigrafi dalında çalışmaları oldu.

Kocaeli’nde göreve başladığında eşi ile birlikte işyerini açtı. 1979 yılında Kocaeli’ne ilk kez detaylı serigrafiyi getirdi. Stiker ve grev pankartlarını yapmaya başladı. 74 Ankara Reklam olan firma adı 1999 Kocaeli depremine kadar devam etti. Depremde Değirmendere’deki evi tamamen yıkıldı. Tatilde olduklarından depremde evde değillerdi.

20 yıl kadar Kocaeli’nde yapmış olduğu reklamcılık hizmetinde serigrafi ve tabela üretiminde görsellikteki estetik, ahlak, planlı çalışma, iş güvenliği ve iş alanı temizliği konularını amaç edinerek stajyer öğrenci eğitimi ile birlikte çok sayıda çırak yetiştirdi. Şu anda Mazlum Önder Kocaeli’nde İmaj Reklam olarak çalışmaktadır.

2000 yılında Ankara Reklam’ı Marmaris’te faaliyete başattı. 14 yıl kadar çalışma sonunda iş yerini devretti. Şimdi ise hayali olan resim ve heykel sergisini açma çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu yazıyı paylaş: