Osman Aydın

15.06.1945 yılında Ankara Kızılcahamam’a bağlı Mahkemeağacin Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde 10 yaşında bitirdi. O yıllarda insanlar köylerden şehirlere sanat öğrenmek ve iş bulmak üzere akın akın geliyorlardı. Osman Aydın da bir meslek sahibi olmak üzere hemşerilerinin yoğunlukla oturdukları Altındağ Hıdırlıktepe denilen yerde oturan ağabeyinin yanına 1955 yılı itibariyle geldi.

Dışkapı Yeni Sanayi’de oto tamiri, kaporta ve boya işleri yapan Bursa Oto Atölyesi’nde işe başladı, daha sonra arkadaşının ağırlıklı olarak torna freze işleri yapan firmasına geçti. Koşulların ağırlğından dolayı işi bırakarak 1957 yılı ortalarında bir aile üyesinin tavsiyesiyle Ankara, Ulus’taki Bekir Tabela’da çalışmaya başladı. Bekir Tabela’nın bulunduğu Posta Caddesi ve Kızılay o dönemde usta tabelacıların bulunduğu, ustaların o günün şartlarında aranan malzemelerin yokluğuna rağmen tabelacılığı tatlı rekabetle yaptıkları bir bölgeydi.

Bekir Tabela öncesinde çok zorlu koşullarda çalıştığı için tabelacılık Osman Aydın’a çok zahmetli gelmedi ve kısa sürede işinde büyük mesafe kaydetti. 1959 yılında Ankara Pasajı, Sobacılar Çarşısı tarafı girişi zemin katında 9 numaralı dükkânı kiralayarak Osman Tabela adıyla kendi işyerini açmak için müsaade aldı ve kendi adına çalışmaya başladı.

Aydın, boya ve fırçaya aşinalığı nedeniyle ağabeyi İsmail Aydın’a beraber çalışmayı teklif etti. İsmail Aydın’ın sanata karşı olan merakı ve kabiliyeti sayesinde kısa zamanda sac tabela çerçevelerini montelemek, tabelaları boyamak, resim yapmak, camlara altın varak yaldızla yazı yazma konularında işinin ehli oldu. Sektörde kısa zamanda ağabey-kardeş olarak çalışan aranır bir firma oldular.

Osmay Aydın 1961 yılında evlendi. Askere gitmeden önce atölyeyi reklam sektörünün ağırlıkta olduğu Posta Caddesi Tiritoğlu İş Hanı’na taşıdı. Askerden dönene kadar işlerini ağabeyi yürüttü. 1965 yılında vatani görevini Ankara Mamak Muhabere Okulu’nda tamamladı. Askerliği boyunca askerden sonra mesleğimle ilgili ne gibi atılımlar yapabilirim diye düşündü. Pleksiglas ışıklı reklam konusuna talebin yoğunlaşacağı kanaatine vardı. Askerliği esnasında Mamak Muhabere Okulu, Kara Kuvvetleri Sergileri vs. için ihtiyaç duyulan her türlü reklam işini, Mamak Muhabere Okulu’nda askerliğini yapmakta olan, Anadolu’dan gelen, reklamcılık altyapısı olan, daha çok öğrenme gayretinde olan askerlerle kısa zamanda tamamlıyor, Okul Komutanları Ethem Baykara ve Alay Komutanları Mustafa Tunçalp ve Selahattin Gökkartal’ın takdirlerini topluyorlardı.

Askerliğini yaptığı 2 yıl zarfında sektörde çok hızlı değişiklikler olmuştu. Serigrafi yaygınlaşmış, tahta kasalı, cam tabelalı ışıklı reklam yerine sac kasalı pleksiglas ışıklı reklam tercih edilir olmuştu. Bu yeniliklere ayak uydurmaya Yeni Sanayi Demir Caddesi Ahmet Öztekin Pasajı’nda; sac ve metal işleri için demirhane, pleksiglas işleri için ahşap bölümü, pleksiglas ısıtma ve presleme, ofis, personel ve hazırlanmış ürün için 90 metrekare büyüklüğünde 4 adet dükkan tutarak başladı.

Yeni uygulamalara geçebilmek için mühendislik hizmetlerinde kullanmak adına, 17 milyon renge kadar renkli yazabilen, çizebilen printer Oki Plotter ve o tarihte hiç bilinmeyen Corel Draw 0,1 sürüm grafik programını alarak uygulamayı başlattı. Mevcut mekân ve alet edevat yetersiz kaldığı için Ostim Sanayi Sitesi’ndeki yerlerini kullanıma hazır hale getirerek güncel mesleki yenilikleri görmek üzere Almanya’ya gitti. Gerber Router marka Lazer Kesici-Su Jeti-Router 300×150 cm. makinayı yerinde gördükten sonra Ostim’deki işyerine kurmaları, çalıştırıp teslim etmeleri şartıyla satın aldı.

Halk Bankası İnş. Şubesi Müdürlüğü’ne getirilmiş olan, Osman Aydın’ın Muhabere Okulu’nda tanıştığı Mimar Bedri Esenli, bankanın işleri için teklif vermesini istedi. Bankanın Türkiye sathında yeni açılmakta olan şubenin reklamlarını yapmaya başladılar. Sonrasında Renault-Mais Genel Müdürlüğü’ne iletilen numunesinin beğenilmesi üzerine markanın satış mağazası ve servis istasyonu dekorasyon işlerini de yapmaya başladılar. Satış mağazası ve servis istasyonları sorumlusu Fransız M. Menardo ile 20 yıl birlikte çalıştılar. Renault-Mais referansları dolayısıyla Goodyear, Fulda, Mitsubishi, Arçelik gibi dünya markalarıyla çalışma fırsatı yakaladılar.

Osman Aydın, “Her siparişi alışımızdan teslim edişimize kadar çeşitli sıkıntılar ve güzellikler olmuştur. Eti senin kemiği benim diye velilerinden emanet aldığımız sayısını bilemediğim eleman arkadaşlarımız gece gündüz demeden üstün gayret ve emek sarf ederek firmayı Osman Tabela, Osman Reklam Ltd. Şti ve Osmanlı Reklam A.Ş. kürsüsüne taşıyarak taçlandırmışlardır. Beraber çalıştığımız özverili çalışmasıyla emeği geçen çırak, kalfa, usta ve iş yoğunluğu nedeniyle hissedar etmiş olduğum tüm arkadaşlara en kalbi duygularımla teşekkür eder, ölenlere Allah’tan rahmet, sağ kalanlara sağlıklı uzun ömürler dilerim” sözleriyle kendine destek veren çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyor.

 

 

Bu yazıyı paylaş: