Orhan Çekinmez

1973 yılında ortaokul son sınıf öğrencisiyken resim öğretmeninin, resim yapma yeteneğini ve yazı karakterini beğenip teşvik etmesi ile okul bitiminde bir yakının Özel Kardeşler adlı reklam firmasında çırak olarak mesleğe başladı. Burada altı ay çalıştı, ancak meraklı kişiliği ve kendini bu meslekte geliştirme hedefiyle o yılların Ankara’daki en büyük firmalarından Süper Reklam, Celal Yapar Usta’nın yanında çalışmaya başladı. Gündüzleri çalışıp akşamları da Özel Gönen Koleji’nde lise öğrenimine devam ederek meslek hayatını sürdürdü.

Süper Reklam’da ustasının katkılarıyla grafikerlik, ressamlık, tabela dizaynı ve esnaflık konusunda iyi bir kalfa olarak yetişti, altın varak ve fırça ile tabela ve cam üzeri çalışmalar, aynı zamanda kalıp baskı harfli, fonlu, ışıklı reklam panoları ve neon işleri üzerine deneyim edindi.

1978-1982 yılları arasında Almanya’da Deutsch Angestellten Acedemy’de üniversite öğrenimi sırasında bir reklam firmasında önce stajyer sonrasında kalfa olarak çalışmaya devam etti. 1982 yılı sonlarında öğrenimini tamamlayıp Türkiye’ye döndü ve Nokta Reklam’da Baki Torunoğlu ustasının yanında birkaç ay çalıştı.

1983 yılında “Orçe Reklam” adıyla kendi firmasını kurdu ve Baki Usta ile birlikte çalışmaya devam etti. Askerlik görevini ertelemek amacıyla yeniden ÖSS sınavına girdi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni kazandı. 1988 yılına kadar hem okul, hem de işlerini birlikte yürüttü. 1988 yılında öğrenimini tamamladı ve bedelli olarak askerlik vazifesini yerine getirdi.

Almanya’da karşısına çıkan teknolojik aletler ile Tabelacılık ve Grafik Tasarım, reklamcılığın fabrikasyon üretimi, montaj alet ve ekipmanları sayesinde reklamcılığın bir sanayi dalı olduğunu öğrendi.

Baki Ustası’ndan da yardımsever bir insan olabilme, yazım kılavuzu, işçi çalıştırabilme gibi insani değerlerini geliştirdi.

1983 yılı itibarı ile Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, T.B.M.M., Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi kurumlarla çalışarak dünyanın birçok ülkesine ve devlet başkanlarına özgün tasarımlar üretip, birçok saygın sima ile tanışıp fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı. Bu süreçte butik reklamcılık anlayışı ve çizgisi gelişerek sektörde birçok konuda ilk olmaya çalıştı, 1993 yılında firmasını Orçe Orhan Çekinmez Reklamcılık Ltd. Şti. olarak aile şirketine dönüştürdü.

1973 yılında işe başladığı günlerdeki tabelacılık anlayışı ve şartları ile zanaatkar, 80’li ve 90’lı yıllarda teknolojik gelişmelerle sanatkar olmaya çalışarak sürdürdüğü mesleğinden 2001 yılında kendi iş yerinden emekli oldu.

Üç çocuk babası olan Orhan Çekinmez, hala aynı iş yerinde meslektaşları ile fikir alışverişinde bulunmaya, öğrenmeye ve öğretmeye devam etmektedir.

oc

Bu yazıyı paylaş: