Onur Kadir Cevahir

1961 yılında Rize’de doğdu. 1969 yılında rahmetli ustası Mustafa Kar İstanbul’dan gelmiş ve evlerinin alt katına atölye açmıştı. Dükkanı çok güzel düzenlemişti, masası palet idi, bir metre boyunda kurşun kalemi arka duvarında asılıydı ve rafları sanatsal görünümdeydi.

Bir gün Mustafa Usta’nın fırçayı benzinle yıkayıp sonra da ağzıyla kıllarını yapıştırmak için öperek severek fırçalığa koyması dikkatini çekti. Ustasının elinden fırçayı alıp kapaktaki boyadan kontraplakın üstüne yazmaya çalıştı sonra da kapaktaki boya bitince fırçayı eliyle ve benzinle güzelce yıkayıp birde iki dudağının arasında sıvazlayıp öperek bu işe başlamış oldu.

Mustafa Usta bir gün atölyenin camına “ortaokulu bitirmiş çırak aranıyor” yazısı yapıştırdı. Okullar tatil olup karnesini alınca Mustafa Usta’nın yanında on yaşında mesleğe başladı.

Ustası çok iyi falçata tutar, iyi şablon keser, iyi çizerdi. Bir yazının espaslarının nasıl olacağını çok iyi bilir, dört çizgiden olan bir harfi, gönyenin üstüne kurşun kalemle kalınlığını çizip tabelaya hızlıca yazıyı yazardı. Ustasını iyi gözlemleyip kısa sürede falçata ile şablon kesmeyi, şablondan pistole ile önce boyayıp içten ve dıştan gölge vererek kabartma yazılar yazmayı öğrendi.

Babası emekli olunca 14 yaşındayken İstanbul’a taşındılar. İstanbul’da bir yıl Erol Telci Usta’nın yanında çalıştı. Rize’deki Mustafa Ustası da İstanbul’a taşınmış Cağaloğlu’nda faaliyet gösteriyordu, bir yaz Mustafa Usta’nın yanında çalıştı. Bu dönemde birlikte çalıştıkları Kemal Usta’nın damadı Abdullah Usta ona bir iş teklifinde bulundu. Abdullah Usta’nın iki metre boyunda üç boyutlu olarak kontraplaktan yaptığı Alo kutusu üstüne şablonla pistole ile yazılarını yazdı ve reklam filmi çekildi.

Sonraları Merter’de bir pasaj içinde dükkan tuttu ve Cevahir Reklam olarak çalışmaya başladı. 1981 yılında askere gitti. Askerden dönünce Merter Reklam olarak yeni bir iş yeri açtı. 1987 yılında ilk bilgisayarını aldı. Bu dönemlerde Merter Keresteciler Sitesi’ne taşınan Sistem Reklam’da ilk folyo kesim makinasını görünce, 1989 yılında ilk plotterını aldı. Ancak yazılımı ayrıca alınıyordu ve bir ay çabalayarak programı öğrenebildi. Teknolojinin gelişmesiyle açıkhava reklamcılığında sistemler de değişti ve bugünlere gelindi.

Onur Kadir Cevahir, meslekte öğrendiği ahlak, saygı ve sevgi çerçevesinde sosyal ilişkilerini geliştirip şu anda MESİAD Merter Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, GÜSİAD Güngören Sanayici ve İş Adamları Derneği Üyeliği, Güngören Spor Yönetim Kurulu Üyeliği, Merter Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yapmakta ve birçok STK’da aktif olarak görev almaktadır.

İki çocuk babası olan Onur Kadir Cevahir halen kaybetmediği amatör ruhla Merter Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak sektörde hizmet vermeye devam etmektedir.

Onur Kadir Cevahir (425x640)

Bu yazıyı paylaş: