Nihat Kürkçüoğlu

1946 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. Lise yıllarında iken tabela yazmaya başladı. Abdurrahman Polat ile Kristal Banyo Sokağı’nda dükkan açtı ve bir yıl beraber çalıştılar.

1964 yılında İstanbul’a gitti. Tabela ustası Kemalettin Ergun’un atölyesinde çalışmaya başladı. Türkiye’nin önde gelen lastik ve yağ üreten şirketlerinin tabelalarını yaptılar. O yıllarda Ankara Kurtboğazı’nda yapımı iki ay süren, 15 metre yükseklikte dev bir lastik resmi yapıp 12 metre boyunda Pirelli yazısı yazdılar. Ankara Gölbaşı’nda dev tabelalar yaptılar.

Kemalettin Ergun ile altı ay çalıştıktan sonra Şanlıurfa’ya döndü. İstanbul Reklam adı altında Hazar Pasajı’nda ilk dükkanını açtı. Bu süreçte Tabelacı Mahmut Sabuncu ile ortaklığı da yaptı. Dışarıdan öğretmen okulu imtihanlarına girdi ve 1967 yılında öğretmen oldu. Öğretmen olduktan sonra babasının kunduracı dükkanını tabela atölyesi yaptı ve bir yıl bu şekilde devam etti. Tabelaları yetiştiremiyordu, ressam ve tabelacı olan Abdurrahman Birden’e ortaklık teklif etti ve birlikte dükkan açtılar. Hem öğretmenlik hem tabelacılık ikisi bir arada zor oluyordu. Dükkanı Abdurrahman Birden’e bıraktı.

1968 yılında asıl merakı olan resim çalışmalarına başladı. Piyasa resimleri denilen yağlıboya manzaralar çizdi. Şanlıurfa Valiliği’ne birçok resim yaptı. Yöresel ve tarihi Şanlıurfa resimleri çalıştı. Birçok ilde resim sergileri açtı.

Emekli olan Nihat Kürkçüoğlu halen resim çalışmalarına devam etmektedir.

1 2 SONY DSC 4

Bu yazıyı paylaş: