Mustafa Uzelli

1947 yılında Denizli’nin Tavas ilçesi Vakıf Köyü’nde doğdu. 1959 yılında yatılı Gönen İlköğretmen Okulu’nu kazandı. Okul yıllarında güzel yazı ve resim eğitimi aldı. 1965 yılında öğretmen okulunu birincilikle bitirdi. Yine aynı yıl Erzincan’ın köylerinden birinde yeni açılan Büyük Çakırman İlkokulu’na tayin oldu. Öğretmen okulundan kalan birkaç küçük kutu boya ve fırça ile okula bir tabela yazdı. Tabelayı gören ve beğenen cami imamının ısrarıyla cami için de tabela yazdı. Bu tabelaları görenler, duyanlar, Erzincan merkezde işyeri olanlar da kendilerine tabela yazmasını istediler. Birkaç tabela da onlara yazdı ve böylece tabelacı oldu.

1967 yılında askerlik görevi için Denizli Merkez Ali Okulu’na gitti. Ek kazanç için boş zamanlarında tabelacılık yaptı. O yıllarda tabelacı sözcüğü henüz dilimize yerleşmemişti, tabelacılığın adı levhacılık idi.

Denizli Eski Sarayköy Caddesi’ndeki pasajda küçük bir dükkan açtı. İlk paralı yaptığı işi 5 liraya bir büfe yazısı oldu. O yıl seksen kadar levha yazdı. Tayini yine Denizli’nin Yeşilyuva kasabasına çıkınca boya ve fırçaları da Yeşilyuva’ya taşıdı. Burada çok iş yeri olmadığından tabelaya ihtiyaç da yoktu. Baktı ki boyalar durdukça kuruyacak yağlı boya resimler, tablolar yapmaya başladı. Bu tablolarla 1969 yılında Denizli’de ilk resim sergisini açtı. Aynı yıl İstanbul Çağlayan Zuhal İlkokulu’na tayini çıktı.

Çağlayan Vatan Caddesi’nde Çağlayan Resim Galerisi’ni açtı, bir-iki yıl resim ve tabela işlerini birlikte yürüttü. Yanında çalışan kardeşi Ali İhsan Uzelli ve arkadaşı Selim Keskin ilk çırakları oldu. Kısa bir süre sonra da Selim Keskin ile ortak bir dükkan açtı. 1972 yılında İstanbul Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü salonunda bir resim sergisi açtı, resimler satıldıktan sonra tabelacılık daha ağır bastı ve reklamcılık çalışmalarına ağırlık verdi.

1973 yılında kendi dükkanını açtı. Önceleri Tabelacı Mustafa Uzelli olan firma adını daha sonra Uzman Reklam olarak değiştirdi. 1981 yılında daha büyük bir dükkana taşındı, burada daha büyük ve güzel işler yapmaya başladı. Meslek liselerinden boya ve dekorasyon bölümü öğrencileri firmasında staj eğitimi aldı. Öğretmen arkadaşları da zaman zaman kadroya dahil oldular.

1987 yılında tekrar Çağlayan’a taşındı. Sonrasında İstanbul sınırlarını aşarak Denizli, Ankara, İzmir, Adana hatta Mısır, Rusya ve Almanya’ya işler yaptı. Sonra yine Çağlayan’da Vatan Caddesi’nde bir yer kiraladı ve teknolojiyi kullanmaya başladı. İlk bilgisayarı ve sonrasında plotterı aldı.

30 Eylül 2009 yılında birçok reklamcı ve müşterisinin katılımı ile jübilesini yaptı. Reklamcılığı bıraktığında reklamcılığın hemen hemen her dalında on binlerce iş yaptığını, sayısız müşteri ve dost kazandığını, 60 kadar usta yetiştirdiğini gördü.

 

araçyazısı baharyapı bez-afiş-kent-şekerleme-80li-yıllar fırça işi araç yazısı fırça-ile-araç-yazısı-vedat-usta-izzet-hoca-allah-rahmet-eylesin mcdonalds-araç-büyük-oğlu-hakan-uzelli mc-donalds-gümüşsuyu üstat-elinde-ıstakasıyla-mustafa-uzelli mc-donalds-taksim-1990lı-yıllarmc-donalds-bahçemustafa-uzeelli-yağlı-boya-tablolar mustafa-uzelli-fankot-araç-yazısı-fırça-işçiliği mustafa-uzelli-soldaki-recep-görgünüstat-fırçasını-konuştururken-yıl-88-89 üstat-ıstakasıyla-en-zor-yerleri-ona-bırakırdık

Bu yazıyı paylaş: