Mustafa Kemal Beyoğlu

1956 yılında doğan Mustafa Kemal Beyoğlu, mesleğe zorlu bir çıraklık dönemiyle adım attı. Çıraklığa başladığı ilk gün, gece saat 11:00’de dükkandakiler montaja gittikleri için anahtarı olmadığından kapıyı çekip gitmek durumunda kaldı. Çıraklık çok eziyetli geçiyordu. Devamlı dışarıda çalıştıklatı için kış aylarında donuyor, yaz aylarında da sıcaktan pişiyorlardı. Bu işe gönül verdiği için her türlü zor şarta katlanıyordu. İşlerin ardı arkası kesilmiyordu, aldığı ücret her yerde olduğu gibi yapılan işe, göreve göre azdı, hiçbir güvencesi de yoktu. Tabelacılık ve araçlar üzerine çalışıyordu. Özellikle otobüs işleri daha zordu, çalışırken ellerini araç egsozunda ısıtıyor, bazen geceleri saat 12:00 olduğunda lambaları kapatıp 10-15 dakika gözlerini dinlendiriyor ve yine çalışmaya devam ediyordu. Kalfalık döneminde, askerden izine geldiğinde bile bir ayın üç haftasında çalışıyordu.

Ustalık döneminde, bir büyüğünün tasfiye ettiği dükkanı aldı. Ancak kimseye dükkan açtığını söyleyemiyordu, çalışacak eleman alma durumu yoktu. Önceleri tek başına çalıştı, zamanla çalışanları oldu. Ancak kendisi gibi titiz çalışan eleman bulamadı. Şablon çizip iğneyle delmek, hız gerektiren bir işti ve müşteriyi bekletmek istemezdi. Bu titizliği panik atak geçirmesine bile sebep oldu. Fırça döneminin en zor yanı eleman bulmaktı. Atölyesinin evinin altında olması büyük bir şanstı, atölyede geceleri de çocuklarıyla çalışıyordu.

Bilgisayar dönemine geçince, oğlu Hakan’ın da elektrik teknikeri olarak iş yerine dahil olmasıyla işleri rahatladı. Bir süredir yanından ayrılmak isteyen elemanı 2003 yılında ayrılınca önce biraz zorlandı ama sonra rahatlıkla işleri toparladı. 2010 yılında iş yerini oğlu Hakan’a devretti. Kendisi de halen şirketin iletişim işlerini sürdürmektedir.

1 42 3

Bu yazıyı paylaş: