İ. Murat Ürünsak

1955 senesinde Adana’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı. Sonrasında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık ve İstanbul Üniversitesi İktisadi İşletmeler Enstitü’nü bitirdi.

Firmasını 1980 yılında Toros Matbaacılık Reklamcılık A.Ş. olarak kurdu. İlk yıllarda iki ana sektörde (matbaacılık ve serigrafi) ve outdoor reklamcılığında hem medya yatırımları hem de medya üretimleri üzerine makineleşme, yan destek üretimleri ile günün şartlarında teknoloji yatırımları yaptı.

1985 yılında Türkiye’de öncülüğünü yaptığı outdoor çalışmalarında kurumsal kimlik yaratılması, bu kimliğin mimari ve reklamcılıkla birleştirilmesi için misyon yüklenerek pazar taraması ile pazar ihtiyaçlarını saptadı. 1986-1987 yıllarında entegrasyon içerisinde tesisleşme başladı. Akrilik işleme, hafif ve ağır metal işleme, elektrik, ahşap, elekrostatik boyama, serigrafi, alüminyum işleme, cam, tekstil, lojistik makineleşerek kuruldu.

1990 yılında endüstriyel reklamcılık sektöründe yine öncü olarak adım attı; rulo kesimleri için Roland Japonya ve flat olarak da Zund/İsviçre ile anlaşarak hem kullanıcı, hem de tedarikçi olarak Türkiye pazarına girdi. Ayrıca hem kendi kapasitesi hem de pazar için reklam folyolarını ithal etmeye başladı. Bu sistemler için İngiltere menşeli özel bir program geliştirerek ve programı Türkçeleştirerek anahtar teslimi sistemlerde ilk adımı attı.

Sert ve kalın malzeme kesimleri için Pacer-İngiltere ile anlaşarak ilk büyük (2050x3050mm) flat kesim makinesini getirtti, şehir mobilyaları üretimine girdi.

1997 yılında 3M ile anlaşarak Scotprint ve HP baskı makinaları ile dijital baskı departmanını kurdu. Büyük filo işlerinde, outdoor üretimlerinde, mimari dekorasyonda, tek tip mağazacılık sistemlerinde tüm baskı ve serigrafi sistemlerini uygulayarak kurumsal mağazacılık üzerine Türkiye’de yaklaşık 4.000 adet mağazaya anahtar tesliminde bulundu.

1999 yılında sektördeki bir grup gönüllü arkadaşı ile birlikte açıkhava reklam sektörünün tek sivil toplum örgütü olan ARED’in temellerini attı.

Murat Ürünsak bu süreçte tüm üretimlerini kendi tasarım atölyelerinde tasarlayıp, uygulamalarını (grafik ve mimari) ve tüm üretim sistemlerini kendi bünyesinde gerçekleştirerek sivil kentsel dönüşüm model & proje uygulama ve danışmanlık, kurumsal konsept projeleri üzerinde faaliyetlerini sürdürdü.

Murat Ürünsak’ı 14 Temmuz 2016’da kaybettik.

Saygıyla Anıyoruz.

Sosyal Faaliyetleri:

2004 – 2006    : BJK (Beşiktaş Jimnastik Kulübü) Yönetim Kurulu Üyesi, Gelirler ve Pazarlama Komite Başkanı

2000 –  2016     : ARED Açıkhava Reklamcıları Derneği Kurucu Üye ve Başkanı (6 Yıl), Hali Hazırda Onursal Başkan

2001 – 2006     : FESPA (The Federation of Screen and Digital Printers Associations) Genel Kurul Üyeliği

2000 – 2006     : ESF (European Sign Federation) Genel Kurul Üyeliği

2000 – 2006     : ISA (International Sign Association) Genel Kurul Üyeliği

prento-1

Bu yazıyı paylaş: