Muharrem Şıracı

1944 yılında Manisa’da doğdu. Resme ve yazıya ilkokul dönemlerinde başladı. Yazısının güzel olmasından dolayı öğretmeni ödevleri tahtaya her zaman ona yazdırırdı. Ortaokul ve lisede hem başarılı bir öğrenciydi hem de resimleri güzel olduğundan resimleri okul salonlarına asılırdı.

O dönemlerde lise mezunları yedek subay olurdu, ancak bu uygulama kaldırılınca lise 2. sınıfta eğitimini yarıda bıraktı. Tesadüf üzerine İstanbul’daki tanıdıkların vasıtasıyla İstanbul’dan İsmail Fehmi Ünal adında bir tabelacının yanında altı ay süren bir çıraklık yaptı ve sonrasında ilk tabelasını yazarak ustasının takdirini aldı.

1963 yılında dükkan açarak yoluna tabelacı olarak devam etti. Hayatını fırça ile kazandığı 36 yılın sonunda biri oğlan biri kız olan çocuklarının tahsillerini tamamlayabilmeleri için Sanayi’deki dükkanını satmak zorunda kaldı.

36 sene sonrasında fırça ile tabela sanatı bitti. Piyasaya çıkan bilgisayarlı kesimi İzmir’deki esnaftan gide gele öğrendi. Bir süre sonra da dijital teknoloji çıktı, bunu da öğrendi ve sermaye bularak ve Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin desteğiyle makine yatırımı yaptı. 55 yıllık meslek hayatı olan 71 yaşındaki Muharrem Şıracı bazı aksilikler ve sağlık problemlerinden dolayı iş yerini tekrar kapatmak zorunda kaldı.

Bu yazıyı paylaş: